herbarium | plumeria rubra

herbarium | plumeria rubra

Pokud máte rádi pokojovky s příběhem, tahle rostlina opředená bohatou symbolikou vám zaručeně udělá radost.

nové přírůstky v haenke

nové přírůstky v haenke

Náš žižkovský botanical lab je po pár týdnech pauzy znovu otevřen, a my máme obrovskou radost, že se s vámi můžeme opět dělit o naší oblíbenou zeleň.

phytolab | podzimní série kurzů fytoterapie v haenke

phytolab | podzimní série kurzů fytoterapie v haenke

Je tu podzim a s ním i nová sezóna phytolabů, kurzů fytoterapie v našem žižkovském studiu. Tentokrát se zaměříme na tři témata: zblízka se podíváme na problematiku esenciálních olejů, naučíme vás, jak vyrobit pravé marseillské mýdlo a na závěr si zopakujeme oblíbený cold cream pro suchou pokožku. Od 18. září pravidelně každé úterý a čtvrtek, a konečně už i v češtině. Vstupenky dostanete přes GoOut.

A co si budete moci tento podzim v Haenke vyrobit?

  Fotografie: Adéla Ježková   

Fotografie: Adéla Ježková
 

ESENCIÁLNÍ OLEJ & EAU DE PARFUM

Esenciální oleje se pro své léčivé vlastnosti využívají po tisíce let, zejména protože působí protizánětlivě, mají detoxifikační, antibakteriální a uklidňující účinky. Ve phytolabu vám ukážeme, jak esenciální oleje vznikají destilační metodou, povíme vám, k čemu všemu je můžete používat a naučíme vás, jak si vyrobit parfémovou vodu založenou právě na vybraných esenciálních olejích s léčivými vlastnostmi.

Termíny: 18. a 20. září, 25. a 27. září, 2. a 4. října, 9. a 11. října

MARSEILLSKÉ MÝDLO

Savon de Marseille neboli marseillské mýdlo je přírodní způsob výroby, který se v jihofrancouzské metropoli ujal již v 16. století díky ideálnímu klimatu a místní flóře. Je složeno ze 100% přírodních ingrediencí, rozložitelné v přírodě, vhodné pro vegany a jeho výroba je etická vůči životnímu prostředí, takže se rychle stane vaším favoritem. Pro jeho hypoalergenní a antiseptické vlastnosti se využívá při problémech se suchou pokožkou, ale chytne se i domácnosti jako odstraňovač skvrn,  zubní pasta nebo proti molům nebo na křeče v nohou. Jak si tenhle malý zázrak vyrobit, vám ukážeme během našich phytolabů.

Ještě poznámka: protože je nutné, aby mýdlo náležitě ztrvdlo, budete si ho moci vyzvednout za týden po workshopu - nebo vám ho předáme po Praze.

Termíny: 16. a 18. října, 23. a 25. října, 30. října a 1. listopadu. 6. a 8. listopadu

GALÉNŮV STUDENÝ KRÉM

Vynález tohoto skvělého pomocníka na problémy se suchou pokožkou se přisuzuje řeckému fyzikovi Galénovi. Jeho slavný recept na bázi vody a olejů je ve Francii dosud znám pod jménem cérat de Galien a nadšeně o něm psal i britský botanik Nicolas Culpeper. Cold cream si u nás vyrobíte i ve veganské verzi, a kromě toho se seznámíte s tím, jak vůbec péče o suchou pokožku funguje.

Termíny: 13. a 15. listopadu, 20. a 22. listopadu, 27. a 29. listopadu, 4. a 6. prosince

Haenke_phytolab_(c)Adéla Ježková IV.jpg

O PHYTOLABU

Během phytolabu zjistíte, jaké typy přírodních produktů existují, jaké jsou jejich léčivé vlastnosti a pod vedením odborníků se naučíte, jak je vyrobit a bezpečně využívat.

Náplň semináře:

• úvod do fytoterapie: definice, nejčastěji používané ingredience a léčivé rostliny, účinky a rizika užívání bylinných produktů v domácím prostředí

• hygienické nároky: čistota a bezpečí během procesu výroby, riziko alergie, jak správně postupovat při výrobě, užívání a skladování produktu na přírodní bázi

• ingredience: seznámíte se s léčivými rostlinami, jejich vlastnostmi, tradičním využitím, i s tím, jaké jsou jejich blahodárné účinky i možná rizika spojená s jejich užíváním.

• farmaceutické přístupy: naučíte se, jak tyto produkty vyrábějí lékárníci

• praktická část: vyrobíte si vlastní produkt s léčivými rostlinami a naučíte se, jak ho správně označit a skladovat pro potřeby domácího využití.

 

Kurzy začínají vždy v 18 hodin a trvají cca 1.5 - 2h.

Cena za osobu: 850 Kč

  Fotografie: Adéla Ježková

Fotografie: Adéla Ježková

botanicalNEWS: srpen 2018

botanicalNEWS: srpen 2018

Mykki Blanco a jeho oblíbené pokojovky, zahradní nábytek splývající s palmami nebo nové poznatky o léčivých účincích kurkumy. You’re welcome.

A bude hůř. Co s tím?

A bude hůř. Co s tím?

Opakujete si poslední měsíc stále dokola mantru „Není mi horko, jen se mi to zdá“? Slovo Podolí skloňujete častěji než obvykle a při pohledu na Nory se vám dělá mdlo? Není divu. Teploty dosahují takových výšek, za které by se nemusela stydět ani Anna Netrebko.

BOTANICALnews | červenec 2018

BOTANICALnews | červenec 2018

Od teď se můžete každý měsíc těšit na pravidelnou dávku BOTANICALnews. Pečlivě pro vás budeme vybírat články ze světových médií věnující se umění, designu, architektuře, urbanismu, vědě i zdraví, a to samozřejmě ve spojení s rostlinami. Tady je první várka. Zeleni zdar!

Hledáme posily do Haenke!

Hledáme posily do Haenke!

Máme nejkrásnější práci na světě: jsme pořád obklopeni rostlinami všeho druhu. Chcete taky?

BRUTAL GREEN

BRUTAL GREEN

Kanceláře zbavené lidskosti – a možnosti rozptýlení jako fotky, suvenýry nebo rostliny – jsou podle britského deníku the Guardian tím nejtoxičtějším prostorem, do jakého byste vůbec mohli lidskou bytost umístit. Podle studie exeterské univerzity z roku 2014, která se zaměřila na zkoumání kvality života v kancelářích v Evropě a v USA, zvyšuje větší koncentrace zeleně na pracovišti soustředěnost a produktivitu, paměť zaměstnanců stoupá dokonce o 15%.

Tímto fenoménem se ve svém posledním loňském projektu zabýval i český etnobotanický projekt Haenke: ve spolupráci s ředitelkou Českého centra v Londýně, Terezou Porybnou navrhli způsob, jak oživit nové prostory této kulturní instituce, která se nedávno přemístila do zrekonstruovaného brutalistního komplexu velvyslanectví ČR v Notting Hill.

Czech Centre London.JPG

Snaha respektovat architektonické dědictví budovy, za kterou její autor, známý český architekt Jan Bočan, získal v roce 1971 prestižní cenu RIBA, tak tvůrce nové instalace přivedla na myšlenku pracovat se stejným materiálem i v interiéru, a uvést ho do kontrastu s pestrou škálou barev i tvarů, kterými se pyšní pokojové rostliny. Ty byly navíc vybrány tak, aby plnily nejen estetickou funkci, ale aby díky svým čistícím schopnostem pomohly co nejvíce zlepšovat kvalitu vzduchu v těchto unikátních interiérech.

S výběrem rostlin pomohl kultovní londýnský plantshop Conservatory Archives, ručně lité betonové květináče pocházejí z dílny designového studia Conpot London. Ti materiál pro své produkty hledají v různých geologických oblastech po celé Británii, výsledkem je jedinečný výrobek, který má pokaždé trochu jinou váhu a zbarvení.

Brutal Green_installation.jpg

Video k projektu natočila vizuální umělkyně Anežka Horová, která má za sebou spolupráce například s Mercedes Benz Prague Fashion Week, návrhářským studiem LAFORMELA nebo písničkářem Miki Kocábem. Hudbu k videu vytvořila slepováním zvukových stop, které natočila během instalace rostlin přímo v Londýně.

ROSTLINA MĚSÍCE: Begonia maculata Raddi

ROSTLINA MĚSÍCE: Begonia maculata Raddi

Begónie je rod čítající zhruba 1400 druhů po celém světě. Pocházejí z Brazílie, ale najdete je po celé střední a jižní Americe, ale i v jižní Africe.

Tečkovaná begónie má stéblovitý kmen a je to jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin. V běžných podmínkách rostou přímo do výšky a stonky vytvářejí segmenty podobné bambusu. 

IMG_1673.JPG

Vskutku jedinečné jsou její listy v barvě oliv, poseté stříbrno-bílými fleky; spodní strana je v barvě bordó. Vytváří tak pestrý efekt, který je ještě umocněn, jakmile se objeví malé růžové nebo bílé kvítky - rostlina kvete od března do října.

Begónie ale má i léčivé účinky: v čínské provincii Yunnan jí znají pod názvem Haitang (海棠), a odvar z celé rostliny je připravován a podáván na zmírnění bolesti po traumatických zraněních.

JAK SE STARAT O VAŠI BEGÓNII


blog I.png

Umístěte jí na světlé místo bez přímého světla.

 

blog II.png

V létě je dobré zalévat pravidelně, aby půda v mezidobí vyschla. V zimě je lepší zalévat s menší frekvencí.

 

blog III.png

Ponechte jí v teplotě mezi 21°C a 25°C


Zastavte se pro begónii i spoustu dalších rostlinek u nás na Žižkově. Jsme tu každý všední den, od jedné do sedmi odpoledne.