Rooftop Talks na podzim

Rooftop Talks na podzim

Od června pořádáme spolu se Střechou Lucerny sérii přednášek Rooftop Talks, na které postupně spolu s předními českými odborníky z vědecké i kreativní sféry poodkrýváme témata týkající se role rostlin a přírody ve městech budoucnosti. A tak jste se mohli zatím dozvědět, jak fungují zelené střechy (Aleš Kurz a Martina Imramovská), jak lépe oživovat pražské vnitrobloky (spolek Bieno), co má pěstování rostlin na Marsu společného s budoucností života na zemi (Jan Lukačevič) nebo jaké ekonomické benefity může vlastně zeleň ve veřejném prostoru přinést (Tomáš Baďura).

A na jaká témata a speakery se můžete těšit v dalších týdnech?

9.9. Ferdinand Leffler (Ateliér Flera)

16.9. Petr Rokusek (Nano Energies)

23.9. Soňa Jonášová (Institut cirkulární ekonomiky)

30.9. Bez obalu (speaker TBC)

7.10. prof. Ladislav Kokoška (ČZU) - Léčivé rostliny a výzkum nových léčiv

14.10. prof. Pavel Kindlmann - Biodiverzita rostlin a živočichů - a co dělat proti jejímu úbytku

Přednášky se konají každé pondělí od 18 hodin, jsou zdarma, ale raději si vždy rezervujte svou židli na GoOutu.

Photo: Eliška Kubíková

Photo: Eliška Kubíková

Přednáškový cyklus Rooftop Talks si klade za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o klíčových aspektech spojených s budoucností života ve městě a hledat odpovědi na to, jaké funkce by v nich měla plnit příroda a rostliny. Jaká jsou východiska a řešení pro občany Prahy a měst obecně v kontextu klimatických změn, antimikrobiální rezistence, stále méně dostupného bydlení nebo efektu tepelného ostrova? Přednášky probíhají každé pondělí, vždy od 18:00, a jsou zdarma. Děkujeme za podporu Městské části Prahy 1 a Střeše Lucerny.

Hledáme posily do Haenke!

Hledáme posily do Haenke!

Říkáme to pořád: máme nejlepší práci na světě. A nyní opět rozšiřujeme řady #teamHaenke. All plantlovers unite! 🌿🖖

Haenke uvádí Rooftop Talks na Střeše Lucerny

Haenke uvádí Rooftop Talks na Střeše Lucerny

Až do konce října je od soboty do pondělí otevřena pro veřejnost střecha Paláce Lucerna. My v Haenke jsme si vzali na starosti dramaturgii cyklu přednášek a debat s názvem Rooftop Talks. Kaźdé pondělí od šesti večer. Zdarma.

botanical news | duben 2019

botanical news | duben 2019

Je máj, lásky ke kytkám čas. Započít ho můžete četbou čerstvých botanických novinek. Ty tentokrát zahrnují zprávu o jednom z architektonických návrhů rekonstrukce katedrály Notre-Dame, naučný eko-kvíz i literární a fotografické okénko. 

ARCHITEKTURA: „Zelený“ návrh rekonstrukce pařížské katedrály

photo: studio NAB

photo: studio NAB

Fakt, že většina Evropanů sledovala hořící katedrálu Notre-Dame s upřímnějšími slzami v očích než vymycované plíce naší planety, nás sice trochu děsí, nicméně i našich frankofilních srdíček se zpráva z Paříže dotkla. O to větší radost ale máme z toho, že se architekti, momentálně doslova chrlící návrhy na rekonstrukci historické stavby, při svém plánování zaměřují na aspekty životního prostředí. Jedno ze studií, které současnou společenskou debatu ohledně změn klimatu reflektuje, je pařížský NAB. Ten přišel s návrhem rozlehlého vzdělávacího skleníku namísto klasické střechy a včelínu, který by nahradil zničenou sanktusovou věž. Autoři návrhu počítají i s recyklací shořené konstrukce a využití dřeva na výrobu květináčů a dalších nezbytností. Více informací o projektu se dozvíte zde

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ: Začít více třídit, nebo šetřit vodou? 

kvíz.png

Mnozí z nás se sice radují z nadměrně teplého jara, kdo si ale například všiml toho, že i když je začátek května, najít rozkvetlý strom vhodný pro májové romantické harašení je téměř nemožné? Přírodní cykly se nám mění před očima a alarmující zprávy o dramatické změně klimatu se stávají skutečností. A leč se možná snažíte třídit, co se dá, pijete kávu z vlastního kelímku nebo se na hony vyhýbáte mikrotenovým sáčkům, začínají se tyto kroky jevit jako nedostatečné. Zde však naleznete naučný kvíz sloužící zároveň jako soubor tipů, jak klimatickým změnám zamezit účinněji. Seznam vznikl v rámci projektu Drawdown, který se ve spolupráci s vědci a dalšími odborníky snaží dlouhodobě šířit osvětu ohledně řešení klimatických změn a přicházet s nápady, jak důmyslněji a k přírodě přívětivěji využívat stávající technologie.

BOTANIKA: Role tradičních plodin nejen na vašem talíři

photo: FAO

photo: FAO

Jednou z možností, jak podle projektu Drawdown klimatické změny zbrzdit, je také čím dál diskutovanější změna jídelníčku. O té pojednává i článek vydaný FAO, jehož autoři se zaměřují na roli tradičních plodin nejen na našem talíři, ale i v rámci celé planety. Kromě toho, že tito rostlinní „veteráni“ obohatí naše jídelníčky o mnohé zdraví prospěšné látky, jejich výsadba je navíc často možná i v přibývajících neúrodných půdách. O jaké plodiny se konkrétně jedná i jaké další pínosy mají, se dozvíte zde

LITERATURA: Carol Ann Duffy a óda na hmyz

photo: Chris McLoughlin

photo: Chris McLoughlin

Skotská básnířka a dramatička Carol Ann Duffy, držitelka čestného titulu Poeta laureatus, se rozhodla svou 10letou funkci zakončit vydáním netradiční sbírky básní věnované hmyzu. Jak sama říká, mohla se spolu s dalšími tvůrci zaměřit na téma Brexitu, společností však podle ní musí rezonovat něco mnohem důležitějšího – pomalý zánik hmyzí říše. Podle Biological Conservation totiž 40 % druhů vymírá a 30 % je v ohrožení, což v případě našeho pokračujícího nezájmu povede v několika nadcházejících dekádách k jejich naprostému vymření. Do unikátní společné hmyzí sbírky můžete nahlédnout zde. Doufejme, že další podobná sbírka nebude čistě elegická.

UMĚNÍ: Přírodní vs. umělé hranice hledáčkem Rubéna Martína de Lucase

photo: Rubén Martín de Lucas

photo: Rubén Martín de Lucas

Vaše představy o obyvatelném prostoru nejspíš naruší snímky Rubéna Martína de Lucase, které vznikly v rámci projektu Minimal Republics. Mladý fotograf jejich prostřednictvím zkoumá vztah mezi hranicemi přírodními a uměle vytvořenými – v omezených, geometricky ohraničených prostorech o 100 m2, tzv. „pomíjivých mikrostátech“, stráví Rubén vždy 24 hodin a následně tyto „směšné a absurdní státy“ dokumentuje na fotografický a filmový materiál. Výběr snímků z ptačí perspektivy si můžete prohlédnout zde

Květináče PLÆNTR od Studia deFORM jsou zde!

Květináče PLÆNTR od Studia deFORM jsou zde!

Dlouho očekávané květináče z dílny Studia deFORM jsou konečně tady! V prodeji budou oficiálně od 7. května, ale objednávat si je můžete už teď. První edice (100 kusů) je k dispozici sice zatím v jedné velikosti (12cm), zato si můžete vybrat rovnou ze tří barevných variant - a nebo je namixovat podle toho, jak se vám líbí.

A jenom tento víkend k němu u nás na e-shopu dostanete rostliny se slevou 20%.

planter_horizont_plant.gif

PLÆNTR jsou vaším novým společníkem v každodenní péči o rostliny. Design, inspirovaný klasickým terakotovým květináčem, mají na svědomí Jakub Pollág a Václav Mlynář ze Studia deFORM. Světlo světa spatřily v keramické dílně Martiny Hudečkové a Ĺubomíra Ontkóce v Praze a vznikaly z hlíny pocházející částečně z lomu Brník u Prahy a částečně z geologických zdrojů v západoněmeckém Herschbachu.

planter_haenke_deform_II

PLÆNTR pokřtíme v přítomnosti autorů v úterý 7. května od 18h u nás v Haenke. Zároveň tak trochu i oslavíme naše 2. narozeniny (ty jsme sice měli v březnu, ale tak co). 🎉 🎉 Přihlašte se na event na Facebooku, ať víme, kolik máme chystat vína. 😇 Jaro může konečně začít! 🌿

Introducing #TeamHaenke: Adam Charvát

Introducing #TeamHaenke: Adam Charvát

Jako student oboru medicíny na III. lékařské fakultě UK se Adam intenzivně zaměřuje na palčivé téma antibiotické rezistence a možného přínosu antibiotik pocházejících z léčivých rostlin. Kromě toho pracuje jako zdravotní bratr v krumlovské nemocnici a vyškolil desítky mladých lidí v prevenci proti nádorovým onemocněním v rámci svého působení v projektu Loono. Hrdého majitele několika desítek pokojových rostlin ve své malé mětské džungli potkáváte v Haenke jako lektora našich fytoterapeutických workshopů, ale pro radu si k němu můžete i jako experta na pokojové rostliny přímo v Haenke. Meet the boy with plants, Adam Charvát!

Adam_haenke_120dpi1.jpg
Adam_haenke_120dpi2.jpg

Rok narození: 1996

Počet rostlin doma: 50

Oblíbená rostlina: Sansevieria (tchýnin jazyk)

Na wishlistu mám: Monstera deliciosa variegata, strelície a velký palmy, ty se mi hodně líbí.

Oblíbený Instagram : @sigma_aldrich

IMG_5093.JPG

Jak se vůbec dostal k Haenke? Co máš na starosti? A co tě na práci nejvíc baví?

Jakmile jsem se o Haenke dozvěděl, věděl jsem, že je to něco pro mě. Rostliny, věda, design, umění, ... je tam všechno. Už když jsem si kupoval svůj první kávovník, jsem věděl, že moje srdce patří Haenke. Po několika dalších nákupech a rozhovorech jsem jen netrpělivě vyhlížel den, kdy se budu moci nenápadně do týmu Haenke vmísit. A povedlo se!

Moje role v Haenke je především vedení fytolabů, což je speciální série workshopů zaměřených na léčbu pomocí rostlin a rostlinných produktů. Kromě toho pomáhám ostatním s chodem obchodu a dalšími úkoly, které se v Haenke objeví. Nikdo si neumí představit lepší pracovní prostředí, než místnost plnou rostlin a klidu, práce v Haenke mě neuvěřitelně baví a naplňuje jako málo co.

IMG_5095.JPG

Co pro tebe znamenají rostliny?

Rostliny pro mě znamenají něco naprosto nepostradalného, už jen tím, že produkují kyslík nebo že jsou všude kolem nás. Pocházím z venkova a představa bydlení ve městě bez rostlin kolem sebe je pro mě nepředstavitelná. Pokojové rostliny vnímám jako něco, čím si člověk může nahradit pobyt v přírodě, když musí trávit čas doma.

Kolik máš doma pokojovek? A jak se o ně staráš?

Na bytě mám právě teď něco kolem 50 pokojovek, ale tohle číslo se neustále mění. Často dávám ostatním rostlinky jako dárek, a nebo se některé z nich moje péče příliž nelíbí, a tak ihned potom zběsile sháním nové, které ještě nemám. Mým cílem ale rozhodně není mít pokojovek velké množství, ale mít co nejvíce těch zajímavých. Myslím, že za tu dobu, co bydlím v bytové džungli jsem se naučil, co všechno moje rostliny potřebují a už dopředu poznám, kdy úplně spokojené nejsou.

Medicína a rostliny - jak to podle tebe jde dohromady a co to pro tebe znamená?

Medicína a rostliny je partnerství, které funguje už spoustu tisíciletí a není důvod o tom nijak pochybovat. Trochu mě štve a mrzí to, že je přírodní medicína často zaměňována s alternativní léčbou, myslím, že v Haenke se nám daří tento pohled měnit k lepšímu.

IMG_5094.JPG
IMG_5096.JPG

botanical news | březen 2019

botanical news | březen 2019

Březnová zásilka botanického žurnálu ze světa dorazila. Během listování jeho pomyslnými stránkami se dočtete například o neotřelém návrhu autonomní kurýrní služby studia Fynn.design, důmyslném návrhu nového taiwanského tržiště nebo o tzv. „živoucí laboratoři“ – urbanistickým plánem UNStudia.

ARCHITEKTURA: Rozvlněný park na střeše tržnice

photo: MVRDV

Když míjíte supermarket, proletí vám také běžně hlavou myšlenka, jak by mohla být zužitkována jeho rovná střecha přímo vybízející k výsadbě rostlin či k výstavbě malého parčíku? Pokud ano, rozhodně vás nadchne návrh taiwanské tržnice studiem MVRDV, jehož přízemí poskytne zákazníkům rozlehlou nákupní plochu, zatímco jeho terasovitá střecha nabídne zelené útočiště. Tržnice je příznačně umístěna v oblasti mezi městem a horami, díky čemuž nejenže je snadno přístupná jak nákupčím, tak prodejcům, ale tvoří i pomyslný most mezi konzumem a přírodou. Co všechno stavba skýtá a jaké plodiny porostou její střechu se dozvíte zde

URBANISMUS: Jaky by mohlo vypadat nejchytřejší sousedství na světě?

brainport-smart-district-unstudio-netherlands_dezeen_2364_hero_a-1704x959.jpg

UNStudio opět ohromuje novým neotřelým urbanistickým plánem nejchytřejšího sousetství na světě. Jeho residenti by si v měli vytvářet své vlastní zdroje a kontrolovat spotřebu dat. Brainport Smart District se bude rozkládat v Helmondu na jihu Holandska a poskytne na 1500 nových domovů. Studio plánuje z oblasti vytvořit „živoucí laboratoř“, ve které si její obyvatelé budou vytvářet vlastní energii i obživu, zpracovávat vzniklý odpad a spravovat data. V rámci celého projektu bude studio testovat na 100 domácnostech funkčnost vlastní kryptoměny. Více se o jednom z dalších holandských chytrých městech dočtete zde

DESIGN: Kurýrní služba budoucnosti

Snímek obrazovky 2019-03-20 v 13.22.11.png

The future of the last mile. Tímto sloganem představuje Fynn.design svůj nový projekt Pac zaměřený na konečnou fázi rozvozu poštovních zásilek. S cílem stát co nejspolehlivější a nejdochvilnější doručovací službou poměrně šlape na paty instituci zmiňované zde a vzhledem k sofistikovnosti plánu je možné, že ji dokonce předežene. Inovativnost celého projektu spočívá v navržení sítě vozidel bez řidiče sloužících jako skladovací prostor a menších doručovacích droidů, které budou zásilky doručovat přímo do rukou klientů a díky jejich velikosti je nezastaví žádná dopravní situace. Designéři počítají i s využitím vnějšího pláště větších vozů, který bude možné pokrýt mechem a vytvořit z nich tak elektřinou poháněné přírodní filtry vzduchu. Jen nás trochu mrzí, že kurýry nahradí droidy, protože si dokážeme představit, jak by se jim nejspíš říkalo :). Více se o vychytávkách Paců dozvíte zde.

ZDRAVÍ: Mladší brácha Hygge

giphy.gif

V únoru, který by bylo výstižnější přejmnovat spíš na úmor, je třeba o svou mentální pohodu dbát se zvýšenou péčí. Kromě zavedených spolehlivých praktik jako seriály v peřinách, uklidňující bylinné čaje a terapeutické rozpravy s pokojovkami je nasnadě i aktuálně čím dál rozšířenější dánská kouzelná formule – „Pyt“. Pokud patříte mezi ty, jejichž knihovny se během posledních pár let rozrostly o nejrůznější tituly s „Hygge“ v názvu, ani „Pyt“ by vám neměl uniknout. Spíš než o vytvoření si příjemného prostředí se jedná o pozitiví nastavení mysli, kdy během každodenních více či méně nepříjemných situací místo zaklení vypustíte z úst nevinné „Pyt“. Jelikož je poměrně těžké (spíš nemožné) termín přeložit, doporučujeme ho nahradit třeba slovem „Pilea“, „Fíkus“ nebo „Elettaria cardamomum“. Účinek by měl být podobný. Více se o „Pytu“ a jeho významu dočtete zde

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ: Udělejte to na zahradě včelkám hezké

sauver-abeilles-jardin-fleurs-plantes-melliferes-10.jpg

Pokud se vám zdá, že se na našem blogu objevuje včelí tematika opakovaně, tak se nemýlíte. Naše přesvědčení o nutnosti záchrany těchto opylovačů, zesílené nepříjemným diváckým zážitkem z Hated in the Nation, nás vede k neúnavné včelí osvětě. Tento článek vám například přinese několik tipů na to, jaké rostliny vysadit, abyste přispěli k záchraně tohoto ohroženého hmyzího druhu. Hned jeho první věta praví, že pokud včely vyhynou, lidskému duhu budou zbývat pouhé 4 roky existence. To je dostatečně alarmující zpráva na to, abyste nějaký ten tymián, levanduli, koriandr nebo vlčí mák vysadili. A pokud nemáte zahradu, můžete k tomu přimět babičku, tetu, dědu, strýce a vůbec kohokoli s pár metry čtverečními záhonů.  Článek je psán sice francouzsky, ilustrační fotografie vás ale jistě navedou. 

5 ROSTLIN, BEZ KTERÝCH SE VAŠE DOMÁCÍ DŽUNGLE NEOBEJDE

5 ROSTLIN, BEZ KTERÝCH SE VAŠE DOMÁCÍ DŽUNGLE NEOBEJDE

Jaro už pomalu ale jistě klepe na dveře a s ním přichází ten nejlepší čas pro oživení vašich domovů novou zelení. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších pokojových rostlin, které zaručeně nesmí chybět v žádné #urbanjungle domácnosti!

herbarium | sansevieria laurentii

herbarium | sansevieria laurentii

Je zdraví vašich kytek během zimy podobně nalomené jako to vaše? Není divu. Stejně jako se nedostatek slunečních paprsků a světla podepisuje v zimních měsících na nás, podepsuje se i na našich pokojovkách. Existuje ale jedna, která má snad ten nejtužší kořínek a daří se jí i v krutých mrazech a dlouhých nocích – sansevieria laurentii aneb lidově tchýnin jazyk (hahaha, fórek o tchýnině tuhém kořínku zatím přeskočme). 

Tato příbuzná agáve v posledních letech začíná čím dál více expandovat z parádních pokojů našich babiček do obýváků mladší generace a zaujímá místo na policích a komodách po boku svaté zelené trojice – monstery, piley a fíkusu. Svému vzhledu za to ale nejspíš nevděčí. Rostlinu, která rozděluje společnost jako právě sansevieria, byste hledali jen těžko. Její žlutě lemované špičaté a do nebe trčící listy buď z celého srdce milujete, nebo z duše nenávidíte. Dokonce i u nás v Hænke se tchýnin jazyk stává předmětem mnoha bouřlivých debat. 

Upřít se mu ale nedá právě jeho absolutní nenáročnost, díky které je tento geroj původně z Konga téměř nezničitelný a díky které hrdě panuje i našim urban džunglím. Kromě toho NASA prokázala, že sansevieria laurentii patří mezi jedny z nejúčinnějších čističů vzduchu – podle její studie je  schopna absorbovat toxíny jako formaldehyd, xylen nebo toluen, čímž se mimochodem vysvětluje, proč se dřív tchýnin jazyk tak hojně vyskytoval v prostorách různých fabrik a technických závodů.

Zajímavý je i jazykův opačný proces výroby kyslíku. Oproti ostatním rostlinám totiž sansevieria neprodukuje kyslík ve dne, ale preferuje noční směnu, a proto by vám rozhodně neměla chybět v ložnici. V botanických kuloárech se dokonce traduje, že abyste přežili v místnosti bez jakéhokoli přísunu vzduchu, stačilo by vám pouze 6 až 8 jejích exemplářů. Ač by se mohlo zdát, že takové kvantum tchýniných jazyků by člověka spíš zabilo, ve skutečnosti by mu zachránilo život (nekorektnosti se v souvislosti se sansevierií nevyhneme očividně ani my). 

Tchýnin jazyk tyčící se v sekci afrických rostlin v Shinjuku Botanical Garden v Tokiu.

Tchýnin jazyk tyčící se v sekci afrických rostlin v Shinjuku Botanical Garden v Tokiu.

No a i když se to může zdát jako naprosto zbytečný krok, na konec pár rad, jak o rostlinu správně pečovat. Tchýninu jazyku se bude nejlépe dařit na nepřímém světle, nějaký čas ale snese i jeho nedostatek. Jednou týdně mu dopřejte bohatou zálivku (v zimě omezit), pokud ale zapomenete, nebojte se, že by vám uschl – kde bylo jazyku ubráno na kráse, bylo mu přidáno na síle. Samozřejmostí je pravidelná rostlinná hygiena v podobě otírání listů vlhkým hadříkem. Pokud rostlinu budete chtít namnožit, nejlépe toho docílíte řízkováním nebo odnožemi, které vám zaručí, že její listy zůstanou žlutě zabarvené. A abyste mohli množit, je třeba mít z čeho. Zavítejte proto směle na náš e-shop a vyberte si svou půvabně nepůvabnou sansevierii laurentii.

botanical news | prosinec 2018

botanical news | prosinec 2018

I když se naše šedá mozková kůra během Vánoc proměnila v rosolovitou hmotu složenou z vosích hnízd, bramborového salátu a svařáku, vyšťourali a zmobilizovali jsme její poslední zbytky a dali dohromady několik zajímavých novinek.

phytolab 2019 winter edition | centrální nervový systém

phytolab 2019 winter edition | centrální nervový systém

Leden patří mezi nejsmutnější měsíce v roce – v lednu se například mnohonásobně zvyšuje počet hledaných slov jako „stres“, „deprese“ nebo „smutek“. A proto budou další phytolaby zaměřeny na centrální nervový systém a s ním související zdravotní potíže.

#haenkeontheroad | botanické zahrady v paříži

#haenkeontheroad | botanické zahrady v paříži

Botanickou zahradu bychom obecně mohli přirovnat k jakémusi šperku města, který vstoupil do módy kolem 16. století, a pyšní se dnes tedy i významnou historickou hodnotou. Kromě estetické funkce má ale botanická zahrada hlavně funkci vzdělávací a ochranářskou – primárně totiž slouží k uchování biologické rozmanitosti. Přiznejme si však, že většina z nás botanické zahrady navštěvuje právě pro jejich krásu, klid a možnost uniknout městské vřavě. Potřeba přírody přitom úměrně roste s velikostí metropole, proto není divu, že Paříž svým občanům dopřává hned několik zelených útočišť. Jardin botanique de la Ville de Paris čítá celkem čtyři zahrady a všechny se symbolicky nacházejí v „zelených plicích Paříže“, tedy v Bois de Boulogne a v Bois de Vincennes. Při návštěvě města se proto neváhejte vydat za jeho pomyslnou hranici Boulevard périphérique, protože i za ní můžete objevit místa, která rozhodně stojí za to. Zdejší botanická zahrada je toho příkladem.

46795162_264743917551598_2072447150544912384_n.jpg

Rozhodnete-li se jet na západ do Boulogneského lesíka, najdete zde komplex skleníků Jardin des serres d’Auteuil vystavěný v 19. století pod taktovkou pařížského „otce parků a sadů“ Jeana-Camille Formigého. Ještě než se necháte zcela pohltit zelení, stojí za to zaměřit se i na zdejší fontánu Julese Daloua a maskarony z dílny Augusta Rodina zdobící terasu. Největší z pěti skleníků je skutečnou raritou – je totiž rozdělen do tří zcela odlišných klimatických prostředí. Naleznete v něm jak teplou a vlhkou tropickou zahradu, tak sušší palmový háj i o něco chladnější oranžerii. Procházka skleníky je takovou malou floristickou cestou kolem světa. Více než šest tisíc rostlinných druhů je zde rozděleno buď tematicky, například na rostliny Sahelu či Nové Kaledonie, nebo systematicky na kolekce fíkusů, begonií, kapradin nebo filodendronů. Většina sbírek je přístupná veřejnosti bez doprovodu odborníka, kaktusy a jiné choulostivé rostliny lze však obdivovat jen za přítomnosti zahradníka.

47124533_580152109087063_8880935574244950016_n.jpg

Kromě Jardin des serres d’Auteuil se v Boulogneském lesíku nachází i Parc de Bagatelle, další ze zahrad spadajících pod pařížskou botanickou zahradu. Jednou z jeho zajímavostí je, že byl postaven za pouhých 64 dnů jako výsledek sázky mezi Marií Antoinettou a Karlem X. Architekt Bélanger park navrhl během jedné, bezesporu bezesné noci, a na následné výstavbě pracovalo přes 900 dělníků. Výslednou podobu parku ovlivnily tehdejší zahradně-architektonické trendy à l’anglaise a à la chinoise, které daly vzniknout poměrně heterogennímu prostředí snoubícímu prvky francouzských, anglických i čínských zahrad. V parku naleznete i jeden z nejstarších francouzských růžových sadů navržený architektem s více než příhodným příjmením – Jeanem Claudem Nicolasem Forestierem. Sad čítá téměř tisícovku záhonů osázených více než tisícem různých kultivarů a v letních měsících se stává skutečnou dominantou parku.

Haenke_Botanical Gardens_Paris II

Za dalšími dvěma zahradami se musíte vydat na východ Paříže do Bois de Vincennes, nejrozlehlejší zelené plochy města, kde vás čeká něco trochu robustnějšího – Arboretum de Paris. Arboretum bylo založeno spolu se zdejší lesnickou školou École municipale d'arboriculture de Saint-Mandé v roce 1867, a to nikým jiným, než Georgesem Eugènem Haussmannem, mužem, který má kromě světoznámé pařížské asanace na svědomí i realizaci většiny zdejších zelených ploch, včetně již zmíněných pařížský „plic“ – Bois de Boulogne a Bois de Vincennes. Na rozloze o 12 hektarech tu roste přes 1400 stromů 112 různých druhů. Stromy jsou zde seskupeny nikoli podle země původu, jak je tomu v mnohých arboretech zvykem, ale právě podle druhu. Ve středu arboreta se proto můžete procházet mezi jehličnany, na severu mezi duby a vrbami a na jihu mezi javory, lípami a jasany. Nechybí tu ani tůňky a říčky, které dodávají celému prostoru na rozmanitosti.

IMG_1378.JPG

Zeleným šperkem se honosí i levý břeh, kde svým návštěvníkům nabízí útočiště nejen Velká mešita, ale i vedlejší Jardin des plantes. Tato zahradní plocha o 2,5 hektarech zahrnuje jak záhony pečlivě popsaných rostlin, vzácné vzrostlé stromy a aleje, tak i čtyři galerie s tematickými expozicemi – la Grande Galerie de l’Évolution, la Galerie de Paléontologie et d’Anatomie comparée a la Galerie de Minéralogie et de Géologie. Kromě toho tu najdete i malou zoo, 315 let starý řečík, hlavně ale stánek s kusově prodávanými nanuky, což je v Paříži věc naprosto nevídaná.

Haenke_Botanical Gardens_Paris III

Posledním místem spadajícím pod pařížskou botanickou zahradu je Parc floral de Paris. I ten se nachází ve Vincenneském lesíku, který do roku 1960, než z něj Napoleon III. nechal vytvořit obdobu Bois de Boulogne, sloužil k armádnímu výcviku. Jen málokterý voják by si tehdy při nácviku K poctě zbraň dokázal představit, že se tehdejší „buzerplac“ za 100 let promění v květinový park. V roce 1960 u příležitosti Třetí mezinárodní květinové výstavy byl realizací květinového parku pověřen krajinářský architekt Daniel Collin. Parc de Bagatelle ve své době podlehl vlivu Číny, Parc floral de Paris zase vlivu Japonska, zejména potom císařské vily Kacura. Kromě irisů, borových hájů, zářivých květů azalek, rododendronů či kamélií park zdobí i umělecká díla sochařů Françoise Stahlyho, Yaacova Agama, Jeana Tinguelyho či Jeana-Pierra Raynauda. Dochází zde k dokonalé symbióze uměleckých děl člověka a přírody.

46884665_1089051507919378_3849254676855783424_n.jpg
Fotografie: Linda Štencová

Fotografie: Linda Štencová

Phytolab | Galénův studený krém

Phytolab | Galénův studený krém

Posledním tématem, na které se letos v rámci phytolabů zaměříme, je péče o suchou pokožku (což se s nadcházející zimou bude hodit). Až do 6. prosince si stále můžete přijít vyrobit Galénův studený krém - slavný recept na bázi vody a olejů. Vlastně si vyrobíte krémy dva, protože vám k tomu ukážeme, jak poměr olejů a vody ovlivňuje celkové složení, a co to přinese vaší pokožce. A umíme i veganskou verzi! Vstupenky dostanete na GoOut-u.

Haenke_phytolab_(c)Adéla Ježková IV.jpg

Vynález tohoto skvělého pomocníka na problémy se suchou pokožkou se přisuzuje řeckému fyzikovi Galénovi. Jeho slavný recept na bázi vody a olejů pomáhá při problémech se suchou pokožkou, ale i na nejrůznější ekzémy nebo povrchové popáleniny. Během phytolabu tedy probereme i to, jak vůbec péče o pokožku funguje, a jak s takovými neduhy nakládat pomocí přírodní medicíny.

Haenke_phytolab_(c)Adéla Ježková I.jpg

Zbývají nám poslední čtyři termíny - 27. a 29. listopadu, a 4. a 6. prosince. Místa si můžete rezervovat prostřednictvím GoOut.

PS: spoustu z vás se taky ptalo, jestli umíme vouchery: umíme, a od pondělí si je budete moci taky zakoupit na našem novém e-shopu. 😍✨🎉 pokud byste přece jenom chtěli personalizovaný vzkaz pro obdarovaného nebo případnou skupinovou slevu, bude-li vás více, napište nám na hello@haenke.cz nebo vyplňte formulár zde v odkazu.

A takhle krémíček vypadá! Foto (c) Adéla Ježková

A takhle krémíček vypadá! Foto (c) Adéla Ježková

botanicalNEWS | říjen 2018

botanicalNEWS | říjen 2018

I když máme tento měsíc plné ruce práce s Designblokem a workshopy, o novinky z umělěcko-architektonicko-technologicko-botanického dění ve světě vás nepřipravíme.

deFORM a haenke uvádějí květináče PLANTER

deFORM a haenke uvádějí květináče PLANTER

Kdo má doma zelenou džungli, jistě dobře ví, že vybrat k rostlince vhodný květináč je často docela oříšek. Proto jsme se spojili se studiem deFORM, abychom společně navrhli elegantní a cenově dostupné řešení inspirované klasickým terakotovým květináčem s prvky neotřelého designu.

Haenke_deFORM_planter I

Květináče jsou výsledkem pečlivé rešerše základních potřeb našich oblíbených rostlin. Samotný květináč je jakoby obalen do podmisky, a celý design si hraje s kontrasty struktur a barevných variant. Dostupné ve dvou velikostech poskytují ideální podmínky pro kvalitní péči o rostliny ve spojení se špičkovým designem lokální produkce.

Haenke_deFORM_planter II

Veřejnosti se květináče PLANTER poprvé představí přímo na letošním Designbloku v instalaci studia deFORM v Colloredo-Mansfeldském paláci. Od listopadu budou k dispozici v limitované edici na našich webových stránkách i na stránkách studia deFORM.

Pokud mate zájem o více informací, můžete se přihlásit o více novinek ohledně spuštění prodeje:

jméno *
jméno