botanicalNEWS: srpen 2018

botanicalNEWS: srpen 2018

Mykki Blanco a jeho oblíbené pokojovky, zahradní nábytek splývající s palmami nebo nové poznatky o léčivých účincích kurkumy. You’re welcome.

A bude hůř. Co s tím?

A bude hůř. Co s tím?

Opakujete si poslední měsíc stále dokola mantru „Není mi horko, jen se mi to zdá“? Slovo Podolí skloňujete častěji než obvykle a při pohledu na Nory se vám dělá mdlo? Není divu. Teploty dosahují takových výšek, za které by se nemusela stydět ani Anna Netrebko.

BOTANICALnews | červenec 2018

BOTANICALnews | červenec 2018

Od teď se můžete každý měsíc těšit na pravidelnou dávku BOTANICALnews. Pečlivě pro vás budeme vybírat články ze světových médií věnující se umění, designu, architektuře, urbanismu, vědě i zdraví, a to samozřejmě ve spojení s rostlinami. Tady je první várka. Zeleni zdar!

Hledáme posily do Haenke!

Hledáme posily do Haenke!

Máme nejkrásnější práci na světě: jsme pořád obklopeni rostlinami všeho druhu. Chcete taky?

BRUTAL GREEN

BRUTAL GREEN

Kanceláře zbavené lidskosti – a možnosti rozptýlení jako fotky, suvenýry nebo rostliny – jsou podle britského deníku the Guardian tím nejtoxičtějším prostorem, do jakého byste vůbec mohli lidskou bytost umístit. Podle studie exeterské univerzity z roku 2014, která se zaměřila na zkoumání kvality života v kancelářích v Evropě a v USA, zvyšuje větší koncentrace zeleně na pracovišti soustředěnost a produktivitu, paměť zaměstnanců stoupá dokonce o 15%.

Tímto fenoménem se ve svém posledním loňském projektu zabýval i český etnobotanický projekt Haenke: ve spolupráci s ředitelkou Českého centra v Londýně, Terezou Porybnou navrhli způsob, jak oživit nové prostory této kulturní instituce, která se nedávno přemístila do zrekonstruovaného brutalistního komplexu velvyslanectví ČR v Notting Hill.

Czech Centre London.JPG

Snaha respektovat architektonické dědictví budovy, za kterou její autor, známý český architekt Jan Bočan, získal v roce 1971 prestižní cenu RIBA, tak tvůrce nové instalace přivedla na myšlenku pracovat se stejným materiálem i v interiéru, a uvést ho do kontrastu s pestrou škálou barev i tvarů, kterými se pyšní pokojové rostliny. Ty byly navíc vybrány tak, aby plnily nejen estetickou funkci, ale aby díky svým čistícím schopnostem pomohly co nejvíce zlepšovat kvalitu vzduchu v těchto unikátních interiérech.

S výběrem rostlin pomohl kultovní londýnský plantshop Conservatory Archives, ručně lité betonové květináče pocházejí z dílny designového studia Conpot London. Ti materiál pro své produkty hledají v různých geologických oblastech po celé Británii, výsledkem je jedinečný výrobek, který má pokaždé trochu jinou váhu a zbarvení.

Brutal Green_installation.jpg

Video k projektu natočila vizuální umělkyně Anežka Horová, která má za sebou spolupráce například s Mercedes Benz Prague Fashion Week, návrhářským studiem LAFORMELA nebo písničkářem Miki Kocábem. Hudbu k videu vytvořila slepováním zvukových stop, které natočila během instalace rostlin přímo v Londýně.

ROSTLINA MĚSÍCE: Begonia maculata Raddi

ROSTLINA MĚSÍCE: Begonia maculata Raddi

Begónie je rod čítající zhruba 1400 druhů po celém světě. Pocházejí z Brazílie, ale najdete je po celé střední a jižní Americe, ale i v jižní Africe.

Tečkovaná begónie má stéblovitý kmen a je to jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin. V běžných podmínkách rostou přímo do výšky a stonky vytvářejí segmenty podobné bambusu. 

IMG_1673.JPG

Vskutku jedinečné jsou její listy v barvě oliv, poseté stříbrno-bílými fleky; spodní strana je v barvě bordó. Vytváří tak pestrý efekt, který je ještě umocněn, jakmile se objeví malé růžové nebo bílé kvítky - rostlina kvete od března do října.

Begónie ale má i léčivé účinky: v čínské provincii Yunnan jí znají pod názvem Haitang (海棠), a odvar z celé rostliny je připravován a podáván na zmírnění bolesti po traumatických zraněních.

JAK SE STARAT O VAŠI BEGÓNII


blog I.png

Umístěte jí na světlé místo bez přímého světla.

 

blog II.png

V létě je dobré zalévat pravidelně, aby půda v mezidobí vyschla. V zimě je lepší zalévat s menší frekvencí.

 

blog III.png

Ponechte jí v teplotě mezi 21°C a 25°C


Zastavte se pro begónii i spoustu dalších rostlinek u nás na Žižkově. Jsme tu každý všední den, od jedné do sedmi odpoledne.