I když se naše šedá mozková kůra během Vánoc proměnila v rosolovitou hmotu složenou z vosích hnízd, bramborového salátu a svařáku, vyšťourali a zmobilizovali jsme její poslední zbytky a dali dohromady několik zajímavých novinek. Až dokoukáte pohádku, přečtěte si o nejnovějším objevu na poli rostlinné taxonomie, belgickém zeleném supermarketu nebo ekologickém kroku Corony.

BOTANIKA | Jak probíhá změna rostlinné identity?

Fotografie: Anežka Horová

Fotografie: Anežka Horová

DSC06941.jpg

Pokud výzkum DNA značně zatřásl s vývojem lékařství, biologickou systematiku tak úplně nerozhodil. Správnost taxonomie založené na tradičním pozorování vnějších znaků rostlin a živočichů genetické testy ve většině případů potvrdily, což je vzhledem k omezeným prostředkům, kterými biologové před staletími disponovali, úctyhodné. Výjimky ale potvrzují pravidlo, jako třeba případ thaumatophyllum bipinnatifidum, dříve philodendron bipinnatifidum nebo také lacy tree philodendron. Ke změně názvu, a to včetně rodového zařazení, došlo na základě nejnovějších výzkumů, které prokázaly četné genetické odchylky. Podrobnější informace o tomto botanickém objevu se dočtete v článku Oleny Shmahalo, která celou „kauzu“ historicky kontextualizuje a přidává pár zajímavostí o rostlinném názvosloví. Jednoho urostlého thaumatophyllího modela můžete mimochodem potkat i u nás v obchodě. Změnu identity přežil ve zdraví.

VĚDA | Mucholapka podivná jako pomocník při výzkumu buněčné signalizace

Fotografie: Wikimedia Commons

Fotografie: Wikimedia Commons

Mucholapka podivná je fascinující masožravka zaujímající místo na parapetu (nejen) každého začínajícího pěstitele-puberťáka, který si pohledem na lapání nebohého hmyzu ukájí své lehce zvrácené choutky. Vědci nyní navíc přišli s dalším zajímavým faktem, čímž mucholapka získává na ještě větší popularitě. Mechanismus zavírání jejích tobolek totiž nefunguje pouze na mechanické bázi, tedy elektrickým impulzem vyslaným po podráždění citlivých chloupků, ale i na chemické úrovni. Látky vylučované během tohoto procesu mohou být užitečné například při výzkumu buněčné signalizace. Podrobnější informace o tomto mucholapčím objevu se dočtete zde.

URBANISMUS | Blýská se na lepší nakupovací zítřky?

Fotografie: Pierre-Nicolas Schwab

Fotografie: Pierre-Nicolas Schwab

Nakupování v supermarketu je vzhledem k aktuálnímu času klidu a míru skoro tabu a spoustu lidí pouhé slovo nákup dráždí podobně jako červený hadr býka. Bouřlivou reakci by však mohl zmírnit fakt, že zde bude řeč o belgické novátorské alternativě stresujícího pobíhání po překlimatizované hale a přehrabování se v ohnilých salátech – tzv. urban farm. Jedná se o supermarket, který je zásobován surovinami z vlastní zahrady umístěné na jeho střeše. Všechny plodiny jsou navíc pěstovány bez užívání pesticidů a konzervantů, takže se urban farm blíží skutečně spíš rodinné farmě než obchodnímu řetězci. Supermarket nyní běží v testovacím provozu, pokud se ale vše osvědčí, mohl by inspirovat další ze svých řad. My se za to ve jménu čerstvých salátů modlíme.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ | Trochu jiný vánoční six pack

Corona_Biodegradable_Beer Ring

Důležitý krok vstříc čistší planetě se po Carlsbergu rozhodla učinit i mexická Corona. Dánská společnost přišla letos v létě jako první na světě s plánem, jak zredukovat množství plastových kroužků držících pohromadě oblíbené six packy, a to v podobě speciálního recyklovatelného lepidla. O pár měsíců později se k ní s podobným plánem přidala i Corona, která se sice nevzdala klasických kroužků, ale zaměřila se na jejich složení – počátkem nového roku začne značka testovat nové rozložitelné balení bez jakékoli stopy plastu. Více detailů o novém balení i dalších aktivitách podporujících redukci plastů se dočtete zde.

ARCHITEKTURA | Vzrostlý strom jako součást interiéru? VTN architects říkají ano

Fotografie: VTN Architects

Fotografie: VTN Architects

Rostliny a budovy nežijí v symbióze jen v opuštěných domech a pohádce Jak se budí princezny. Architektonické studio Vo Trong Nghia architects dokončilo v Ho Či Minově Městě stavbu unikátního domu Stepping House prorostlého zelení a dokonale splývajícího se svým okolím. Stepping House je nejnovější počin vzniklý v rámci série House for Trees usilující o podporu zeleně ve Vietnamu, jejíž úbytek má na svědomí povodně, přehřívání města i znečištění tamního ovzduší. VTN architects proto využití rostlin zohledňují v každém svém projektu, ať už se jedná o menší stavby či o tzv. pocket parks, nenápadné parčíky rozeseté po městě. Harmonickým soužitím rostlin a domu se můžete inspirovat zde.