Druhý díl našeho pravidelného botanického zpravodajství je venku. Po jeho přečtení budete nejspíš snít o nejnovější kolekci zahradního nábytku Dereka Castiglioniho, probudí se ve vás lehká závist zaměstnancům Vice Media, kteří svou pracovní dobu tráví na rozkvetlém palouku, a všemocná kurkuma ve vašich očích stoupne ještě o stupeň výš.

DESIGN | Story-telling podle Dereka Castiglioniho (yatzer)

Photo:  Maria Teresa Furnari

Photo: Maria Teresa Furnari

Existuje lepší relax než ve společnosti rostlin a v pohodlí zahradního nábytku? Existuje, ten ve společnosti rostlin a v pohodlí zahradního nábytku designéra Dereka Castiglioniho, jehož práce se vyznačuje kombinací rigorózního architektonického přístupu s nádechem nostalgie, což dokazuje i jeho první kolekce venkovního nábytku Aquiloni. Ta se nese v duchu čisté elegance a modernismu poloviny století a čím jednodušší je forma jednotlivých kousků, tím rafinovanější jsou jejich detaily. Přesvěčte se o tom v rozhovoru přímo s autorem kolekce.

MĚSTSKÁ DŽUNGLE | Rooftop snů v srdci Brooklynu (Gardenista)

DSC_2532LR.jpg

Před čtyřmi lety se tým Vice Media rozhodl využít obrovskou plochu střechy své brooklinské základny a oslovil Brooklyn Grange, skupinu nadšenců, která se od roku 2010 obrovskou měrou zasluhuje na zazeleňování střech New Yorku a nyní stojí v samém čele tamního městského farmaření. Plocha terasy se díky nim proměnila v prostor, který sofistikovaně propojuje přírodu a technologie – nejenže zaměstnanci Viceu mohou na vzniklém palouku relaxovat při pohledu na příliv a odliv na East River, ale ze solárních panelů mají možnost čerpat energii pro své laptopy a ostatní přístroje, což jim znatelně ulehčuje a zpříjemňuje práci. Více fotek a detailů tohoto zeleného ráje v oblacích naleznete zde.

ARCHITEKTURA | MIT navrhnul řešení, jak zabránit povodním vzniklých jako důsledek globálního oteplování (designboom)

Images courtesy of MIT / by Jonah Susskind

Images courtesy of MIT / by Jonah Susskind

Tým architektů a urbanistů Massachusettského technologického institutu přišel s řešením povodní zapříčiněných klimatickými změnami. Navrhované rybníčky a mokřiny mají odvádět dešťovou vodu i roztátý sníh, což bude mít jak ekologické, tak rekreační výhody. Tento nevšední urbanistický plán počítá s množstvím malých ostrůvků, přizpůsobitelných daným specifickým potřebám krajiny. Kromě odvodu vody obohatí mokřiny město o tolik potřebnou zeleň, veřejný prostor i útočiště pro divokou zvěř. Více o fungování tohoto důmyslného systému se dočtete zde.

HUDBA | Mykki Blanco: My Place (nowness)

Jedna z nejvýraznějších tváří současné queer music, ale také básník, performer a aktivista – Mykki Blanco – odhaluje ve videu pro Nowness svou další tvář. Režisérka Barbara Anastacio navštěvuje jeho byt a představuje Mykkiho coby krále malé džungle uprostřed prosluněného Lisabonu. Kromě rostlin se Mykki rozpovídá i o psaní, lásce, zahradničení a o svých osobních rituálech, které dělají domov domovem.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ | Rozšiřování zalesněných ploch – pozitivní, nebo negativní jev? (Independent)

Source: Wikimedia Commons

Source: Wikimedia Commons

Už dlouho se hovoří o fatálním vlivu urbanizace, vylesňování a zemědělské expanze na zalesněnou plochu světa. Tento fakt však podle nejnovějších výzkumů není nevyvratitelný – podle zatím nejrozsáhlejší studie svého druhu je dnes zalesněná plocha o 7 % větší, než tomu bylo před 36 lety. I když vám tato zpráva může připadat více než pozitivní, po prostudování detailů vyvolává spíš skepticismus. Proč? To se dozvíte zde.

ZDRAVÍ | Zázračné účinky kurkumy v očních kapkách (MRC)

Source: Wikimedia Commons

Source: Wikimedia Commons

Nová studie financovaná Medical Research Council přinesla informace o dalším možném využití kurkuminu, extraktu z oddenků kurkumy. Tento žlutý zázrak by mohl být využíván v očních kapkách při léčbě zeleného zákalu, který trápí více než 60 milionů lidí a v jednom z deseti případů vede k nezvratné ztrátě zraku. U kurkuminu bylo již v minulosti prokázáno, že při orálním užití dokáže chránit sítnicové gangliové buňky. V této studii však vědci přišli na spolehlivější metodu, jak špatně rozpustný kurkumin podávat, a to díky nanonosičům obsaženým v očních kapkách. Více o testování a účincích nové metody hledejte zde.