Je zdraví vašich kytek během zimy podobně nalomené jako to vaše? Není divu. Stejně jako se nedostatek slunečních paprsků a světla podepisuje v zimních měsících na nás, podepsuje se i na našich pokojovkách. Existuje ale jedna, která má snad ten nejtužší kořínek a daří se jí i v krutých mrazech a dlouhých nocích – sansevieria laurentii aneb lidově tchýnin jazyk (hahaha, fórek o tchýnině tuhém kořínku zatím přeskočme). 

Tato příbuzná agáve v posledních letech začíná čím dál více expandovat z parádních pokojů našich babiček do obýváků mladší generace a zaujímá místo na policích a komodách po boku svaté zelené trojice – monstery, piley a fíkusu. Svému vzhledu za to ale nejspíš nevděčí. Rostlinu, která rozděluje společnost jako právě sansevieria, byste hledali jen těžko. Její žlutě lemované špičaté a do nebe trčící listy buď z celého srdce milujete, nebo z duše nenávidíte. Dokonce i u nás v Hænke se tchýnin jazyk stává předmětem mnoha bouřlivých debat. 

Upřít se mu ale nedá právě jeho absolutní nenáročnost, díky které je tento geroj původně z Konga téměř nezničitelný a díky které hrdě panuje i našim urban džunglím. Kromě toho NASA prokázala, že sansevieria laurentii patří mezi jedny z nejúčinnějších čističů vzduchu – podle její studie je  schopna absorbovat toxíny jako formaldehyd, xylen nebo toluen, čímž se mimochodem vysvětluje, proč se dřív tchýnin jazyk tak hojně vyskytoval v prostorách různých fabrik a technických závodů.

Zajímavý je i jazykův opačný proces výroby kyslíku. Oproti ostatním rostlinám totiž sansevieria neprodukuje kyslík ve dne, ale preferuje noční směnu, a proto by vám rozhodně neměla chybět v ložnici. V botanických kuloárech se dokonce traduje, že abyste přežili v místnosti bez jakéhokoli přísunu vzduchu, stačilo by vám pouze 6 až 8 jejích exemplářů. Ač by se mohlo zdát, že takové kvantum tchýniných jazyků by člověka spíš zabilo, ve skutečnosti by mu zachránilo život (nekorektnosti se v souvislosti se sansevierií nevyhneme očividně ani my). 

Tchýnin jazyk tyčící se v sekci afrických rostlin v Shinjuku Botanical Garden v Tokiu.

Tchýnin jazyk tyčící se v sekci afrických rostlin v Shinjuku Botanical Garden v Tokiu.

No a i když se to může zdát jako naprosto zbytečný krok, na konec pár rad, jak o rostlinu správně pečovat. Tchýninu jazyku se bude nejlépe dařit na nepřímém světle, nějaký čas ale snese i jeho nedostatek. Jednou týdně mu dopřejte bohatou zálivku (v zimě omezit), pokud ale zapomenete, nebojte se, že by vám uschl – kde bylo jazyku ubráno na kráse, bylo mu přidáno na síle. Samozřejmostí je pravidelná rostlinná hygiena v podobě otírání listů vlhkým hadříkem. Pokud rostlinu budete chtít namnožit, nejlépe toho docílíte řízkováním nebo odnožemi, které vám zaručí, že její listy zůstanou žlutě zabarvené. A abyste mohli množit, je třeba mít z čeho. Zavítejte proto směle na náš e-shop a vyberte si svou půvabně nepůvabnou sansevierii laurentii.