Jaro už pomalu ale jistě klepe na dveře a s ním přichází ten nejlepší čas pro oživení vašich domovů novou zelení. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších pokojových rostlin, které zaručeně nesmí chybět v žádné #urbanjungle domácnosti!

1. Platycerium bifurcatum (parožnatka)

DSC06877.jpg

Tahle neobvyklá kapradina, původem z tropických pralesů indonéského ostrova Jáva, Nové Guineje a jihovýchodní Austrálie, roste v přírodních podmínkách epifyticky na stromech, na kterých však neparazituje. Další zajímavostí je její heterofýlie listů – parožnatka má hned dva druhy – plodné s výtrusy na spodní straně, dorůstající až do metrové délky, a neplodné, které chrání rostlinu před vysycháním a zachytávají vodu, hnojivo v podobě ptačího trusu a odumřelé rostlinné části. Potěší hlavně pěstitele začátečníky, protože je opravdu nenáročná, snese nedostatek světla i nízké teploty.

2. Peperomia argyreia

DSC06856.jpg

Vypadá trochu jako trochu hezčí sestra piley, zdání však klame – blíže má spíš k pepři pravému , který používá snad každý z nás v kuchyni jako jedno z nejzákladnějších koření. V angličtině se jí často říká Peperomia watermelon pro její nevšední vzhled připomínající slupku vodního melounu. Oproti svým sestřenicím z rodu Peperomia sice v žádné kultuře nemá využití jako léčivá rostlina, bude se však skvěle vyjímat na vašem Instagramu a v létě vyvolávat chuť na melounové osvěžení.

3. Ceropegia woodii (svícník)

Screen Shot 2019-02-26 at 10.11.35.png

Neobvyklý popínavý sukulent původem z tropických oblastí jižní Afriky si oblíbil skoro celý Instagram – jeho barevné lístky ve tvaru srdíček a nenáročnost okouzlí opravdu každého. Pokud se mu bude dobře dařit, mohou jednotlivé výhonky dorůst až do půlmetrové délky, takže se skvěle hodí do makramé závěsů nebo na polici vedle vašich oblíbených knih. Šťastlivcům koncem léta vykvetou purpurové květy trubkovitého tvaru – věřte nám, za tu snahu to fakt stojí.

4. Monstera adansonii

_ Monstera adansonii.jpg

Asi každý zná Monsteru deliciosu – oblíbenou pokojovku našich babiček, která teď ovládá všechny sociální sítě, a dokonce si vysloužila i svůj hashtag #monsteramonday, pod kterým každé pondělí objevíte tisíce příspěvků oslavující krásu monster. Výhoda téhle vzácné sestry deliciosy je naprosto jednoznačná – nehrozí, že byste ji za pár let museli stěhovat náklaďákem – nedoroste totiž do obřích rozměrů, bude si i s rostoucím věkem udržovat přiměřenou velikost listů a pokud se jí u vás bude dařit, tak vás velmi často odmění štědrou nadílkou nových listů.

5. Maranta leuconeura

IMG_9092_300x.jpg

Skvělá zelená společnice, pokud s rostlinami teprve začínáte. Zaujme nejen svým růžovým žebrováním na listech, ale i neobvyklou vlastností, kterou můžete obdivovat každý den – její listy se na noc sklopí a tento pohyb připomíná modlení, díky tomu se maranty v angličtině často označují jako Prayer Plants (modlící se rostliny). Pokud jste milovníky řízkování, maranta se dá skvěle pěstovat i ve vodě.

A pokud se na jaře chystáte přesazovat nebo potřebujete tipy na to, jak nezahubit svou začínající sbírku – přijďte na náš #Urbanjungle workshop. Vypsali jsme dva nové jarní termíny. Registrace na GoOut.cz.