Všichni pěstitelé jásají - zima už tak trochu pověsila svou kariéru na hřebík a končí nám období, kterého jsme se všichni děsili. Proto je nejvyšší čas dopřát své sbírce rostlin zaslouženou jarní péči zatímco se probouzí ze zimního spánku. Vytáhněte pytle substrátu, rukavice, nůžky, hnojivo a nové květináče, protože tu pro vás máme pár tipů, jak vykročit tou správnou nohou do nové pěstitelské sezóny!

unnamed.png

1) Přesazování

Kdy budu muset rostlinu přesadit? - častá a celkem důležitá otázka každého začínajícího pěstitele. Každý radí různě - pokud však celou zimu netrpělivě čekáte, až se zbavíte ošklivého plastového květináče a nahradíte ho keramickým či hliněným (nejlépe s otvorem pro drenáž), jaro je tím nejlepším časem, kdy se začít hrabat v hlíně! Pokud vám rostliny přes rok vyrostly, dopřejte jim o něco více prostoru a pořiďte jim nový květináč. Výměnou substrátu za čerstvý dostane rostlina novou dávku živin, které za pobyt ve stávajícím substrátu spotřebovala.

Jak na to? Pokud to děláte poprvé, nebojte se! Časem si tuhle aktivitu zamiluje snad každý a je to vlastně tak trochu příjemná změna od nekonečného vysedávání u počítače. Jemně očistěte kořeny od starého substrátu, na spodek nového květináče přidejte vrstvu keramzitu (pro lepší drenáž), na keramzit přidejte vrstvu čerstvého substrátu, zasaďte rostlinu do nového domova, zasypte další vrstvou hlíny, ať rostlina hezky drží a je hotovo!

2) Pravidelnější zálivka

Během podzimu a zimy by měla být zálivka omezená - není totiž takové teplo, voda se hůře odpařuje a může způsobit hnití kořenů (a to nechce nikdo z nás!). Na jaře však intervaly můžeme zkracovat - u většiny pokojových rostlin doporučujeme jednou týdně, u kaktusů a sukulentů (které by se přes zimu zalévat neměly téměř vůbec), pak můžeme dopřát lehkou zálivku dvakrát do měsíce.

Pokud neradi lítáte po bytě s konvičkou, doporučujeme vaše rostliny sprchovat. Nejen že tím smyjete usazující se prach a další nečistoty z listů, je to také rychlejší a někdy účinnější řešení, pokud se bojíte přelití. Osprchujte svou zeleň (kromě kaktusů a sukulentů), jednou či dvakrát do měsíce vlažnou vodou (ne horkou), nechte odtéct z květináčů přebytečnou vodu a máte hotovo. Proč nesprchovat častěji? Rostliny nemají rády, když se s nimi moc často manipuluje (to nemá rád nikdo z nás, že jo?) - pamatujte si proto, odkud jste rostlinu do sprchy přinesli a vraťte ji po sprše na svoje místo.

3) Řízkování

Chcete obdarovat své přátele svými pěstitelskými úspěchy? Nebo jste snad častým účastníkem rostlinných štafet a podobných akcí pro všechny nadšence řízkování? Teď je na to ten nejlepší čas! Pokud se vám přes minulý rok zadařilo a chcete z vaší rostlinky udělat celou rodinku, připravte si hlavně čisté nůžky/nožíček a nádoby, ve kterých budete zakořeňovat. Univerzální tip na řízky není - každá rostlina je schopna zakořenit jinak - někdy z listu, někdy ze vzdušných kořenů, někdy jen tak zasazená ve hlíně. O tom třeba někdy příště…

pasted image 0.png

4) Hnojení

Máte hnojivo? A můžeme ho vidět? Pokud ještě nehnojíte, zkuste tuhle aktivitu během jara a léta zařadit do své rutiny při pěstování o vaši zeleň. Doplníte tím potřebné živiny, které rostlina ke svému růstu potřebuje. Pravidelné hnojení může nastartovat růst a rostlina vás začne odměňovat novými lístky, či dokonce květy (faktorů ovlivňující tuto skutečnost je však mnoho). Ať už používáte hnojivo koupené (nejlépe z přírodních složek bez zbytečných chemikálií), nebo dáváte na babské rady a vyrábíte si ho doma sami, rostlince tím určitě prospějete!

A co dělat když si opravdu nevíte rady? Co třeba přijít na jeden z jarních termínů našich #urbanjungle workshopů, při kterých probereme vše potřebné, zodpovíme na dotazy týkající se specifických druhů rostlin a domů si odnesete novou pokojovku a řízek na zakořenění! První jarní kurzy už jsou vyprodané, ale sledujte GoOut, či náš Facebook, neboť brzo vypíšeme nové. Mezitím si můžete třeba na našem e-shopu rozmyslet, jaké nové rostlinky si letos opatříte.