Jako student oboru medicíny na III. lékařské fakultě UK se Adam intenzivně zaměřuje na palčivé téma antibiotické rezistence a možného přínosu antibiotik pocházejících z léčivých rostlin. Kromě toho pracuje jako zdravotní bratr v krumlovské nemocnici a vyškolil desítky mladých lidí v prevenci proti nádorovým onemocněním v rámci svého působení v projektu Loono. Hrdého majitele několika desítek pokojových rostlin ve své malé mětské džungli potkáváte v Haenke jako lektora našich fytoterapeutických workshopů, ale pro radu si k němu můžete i jako experta na pokojové rostliny přímo v Haenke. Meet the boy with plants, Adam Charvát!

Adam_haenke_120dpi1.jpg
Adam_haenke_120dpi2.jpg

Rok narození: 1996

Počet rostlin doma: 50

Oblíbená rostlina: Sansevieria (tchýnin jazyk)

Na wishlistu mám: Monstera deliciosa variegata, strelície a velký palmy, ty se mi hodně líbí.

Oblíbený Instagram : @sigma_aldrich

IMG_5093.JPG

Jak se vůbec dostal k Haenke? Co máš na starosti? A co tě na práci nejvíc baví?

Jakmile jsem se o Haenke dozvěděl, věděl jsem, že je to něco pro mě. Rostliny, věda, design, umění, ... je tam všechno. Už když jsem si kupoval svůj první kávovník, jsem věděl, že moje srdce patří Haenke. Po několika dalších nákupech a rozhovorech jsem jen netrpělivě vyhlížel den, kdy se budu moci nenápadně do týmu Haenke vmísit. A povedlo se!

Moje role v Haenke je především vedení fytolabů, což je speciální série workshopů zaměřených na léčbu pomocí rostlin a rostlinných produktů. Kromě toho pomáhám ostatním s chodem obchodu a dalšími úkoly, které se v Haenke objeví. Nikdo si neumí představit lepší pracovní prostředí, než místnost plnou rostlin a klidu, práce v Haenke mě neuvěřitelně baví a naplňuje jako málo co.

IMG_5095.JPG

Co pro tebe znamenají rostliny?

Rostliny pro mě znamenají něco naprosto nepostradalného, už jen tím, že produkují kyslík nebo že jsou všude kolem nás. Pocházím z venkova a představa bydlení ve městě bez rostlin kolem sebe je pro mě nepředstavitelná. Pokojové rostliny vnímám jako něco, čím si člověk může nahradit pobyt v přírodě, když musí trávit čas doma.

Kolik máš doma pokojovek? A jak se o ně staráš?

Na bytě mám právě teď něco kolem 50 pokojovek, ale tohle číslo se neustále mění. Často dávám ostatním rostlinky jako dárek, a nebo se některé z nich moje péče příliž nelíbí, a tak ihned potom zběsile sháním nové, které ještě nemám. Mým cílem ale rozhodně není mít pokojovek velké množství, ale mít co nejvíce těch zajímavých. Myslím, že za tu dobu, co bydlím v bytové džungli jsem se naučil, co všechno moje rostliny potřebují a už dopředu poznám, kdy úplně spokojené nejsou.

Medicína a rostliny - jak to podle tebe jde dohromady a co to pro tebe znamená?

Medicína a rostliny je partnerství, které funguje už spoustu tisíciletí a není důvod o tom nijak pochybovat. Trochu mě štve a mrzí to, že je přírodní medicína často zaměňována s alternativní léčbou, myslím, že v Haenke se nám daří tento pohled měnit k lepšímu.

IMG_5094.JPG
IMG_5096.JPG