Protože botanika + umění + věda + design + architektura = VSL.

Od teď se můžete každý měsíc těšit na pravidelnou dávku BOTANICALnews. Pečlivě pro vás budeme vybírat články ze světových médií věnující se umění, designu, architektuře, urbanismu, vědě i zdraví, a to samozřejmě ve spojení s rostlinami. Tady je první várka. Zeleni zdar!

 

UMĚNÍ

Home: Gohar Dashti's Photographic Elegy on Abandoned Houses (yatzer)

p1_gohar_dashti_home_2017_yatzer.jpg

Současný projekt Home íránské fotografky Gohar Dashti zkoumá dopad války na to nejcennější, co máme – domov. Série fotografií oscilujících mezi realitou a snem zobrazuje opuštěné domy v Teheránu, které si po odjezdu jejich předchozích majitelů bere příroda pomalu zpět. Více o této unikátní práci se dozvíte v rozhovoru s autorkou.

 

BOTANIKA

The world's best 'secret' urban gardens (CNN)

Courtesy City of London Corporation/Phaidon.com

Courtesy City of London Corporation/Phaidon.com

Botanická zahrada neznamená vždycky skleník a venkovní záhonky, kterými se proplétají školní exkurze. Občas se ty nejkrásnější zahrady skrývají v opuštěných zákoutích, která by vás možná ani nenapadlo navštívit. Pár tipů na podobná místa naleznete v článku The world's best 'secret' urban gardens a pokud by vám ani ten nestačil, hledejte inspiraci v nové knize doktora Tobyho Musgravea Green Escapes.

 

ARCHITEKTURA

Incredible Building with Cascading Terraces and Arches (fubiz)

cas-8.jpg

Skupina kreativců Penda zveřejnila fotografie svého budoucího projektu – mrakodrapu v Tel Avivu, jehož cihlové arkády a kaskádovité terasy inspirované Bauhausem i tradičním stylem starého města potěší nejedno oko estétovo. Více informací a fotografií naleznete v článku.

 

VĚDA

Biodegradable Bee Saving Paper May Keep Them Buzzing (Urban Gardens)

Bee-Saving-Paper-Pack_614.jpg

Záleží vám na včelách stejně jako nám? Potom si nenechte ujít článek o včelím „energy drinku“, který včelkám dodává potřebnou sílu. Papír, který zázračný drink obsahuje, by navíc mohl být využit pro celou řadu produktů, a včely by tak mohl krmit téměř každý.

 

ZDRAVÍ

Hraní v přírodě na předpis? (New York Times)
 

iStock / NYT

iStock / NYT

Každému, kdo žije ve městě, se občas zasteskne po zeleni. Věděli jste ale, že nedostatek kontaktu s přírodou se zejména u dětí může projevit jako vážný zdravotní problém? Zdánlivě banálním, ale velice účinným řešením je předepsat dítěti návštěvu parku. Nevěříte? Po přečtení článku Writing Prescriptions to Play Outdoors uvěříte.