Ani o vánočním čase vás nepřipravíme o čerstvou várku botanických novinek. V listopadovém čísle se dočtete jak o ambiciózním urbanistickém projektu UNStudia, norském vyhlášení války palmovému oleji, o speciálních lampách podporujících fotosyntézu vašich rostlin nebo o zoufalé situaci na Aljašce, tak třeba o tom, proč je dobré kontrolovat původ vaší zeleniny.

ARCHITEKTURA | Soběstačné město budoucnosti podle UNStudio

City of the Future. Zdroj: Plompmozes

City of the Future. Zdroj: Plompmozes

Udržitelnost je téma, které vzhledem k současnému stavu naší planety rezonuje ve většině odvětví. Jedny z nejodvážnějších a nejkomplikovanějších plánů, jak se připravit na budoucnost s omezenými zdroji, vznikají ale v architektonických kruzích, jako je třeba UNStudio, které se kromě architektury, interiérů, produktového designu věnuje i urbanismu a infrastruktuře. Společně s týmem expertů z nejrůznějších oborů studio vytvořilo „testovací“ městskou část o rozloze 1x1 km přímo v centru Haagu. Výzva pro architekty to byla o to větší, o co rušnější dopravní uzel se jedná. Jaké konkrétní kroky vstříc soběstačnému energeticky neutrálnímu městu navrhli, se můžete dočíst zde.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ | Sever proti palmovému oleji

Vypleněná lesní plocha v Borneu připravena pro palmovou plantáž. Zdroj: Bay Ismoyo

Vypleněná lesní plocha v Borneu připravena pro palmovou plantáž. Zdroj: Bay Ismoyo

Odkud jinud bychom mohli čekat tak zásadní gesto v boji proti enormnímu kácení pralesů než ze severu. Norsko jako první země na světě přestane od roku 2020 využívat palmový olej ve výrobě biopaliv, čímž výrazně pomůže svému plánu zcela se palmového oleje zbavit. Parlament o tom rozhodl na základě alarmujících čísel vypovídajících o plošné deforestraci. Například Borneo už  kvůli nešetrnéu hospodaření (o kterém se můžete více dozvědět v tomto rozhovoru) ztratilo celou čtvrtinu svých deštných pralesů. Občas prostě nestačí vyřadit ze svého jídelníčku nutellu, ale je třeba přistoupit k vládním opatřením. O těch norských, která se při troše štěstí stanou ostatním příkladem, se dočtete více zde.

ZDRAVÍ | Není salát jako salát

Untitled.png

Taky máte pocit, že když si po cheat víkendu dáte k pondělnímu obědu odlehčený salát (či v gastronomii oblíbené deminutivum salátek) bez pečiva a majonézy, vstane vaše tělo ze smažákového a mekáčového popela jako pták Fénix? Takový nápad by se vám mohl nepěkně vymstít, pokud žijete v Kalifornii. Tamní římský salát totiž může mít mnohem fatálnější účinky než dvojitý cheese – escherichii coli. Jestliže vámi zakoupená romaine lettuce pochází z jednoho z šestice kalifornských států zmíněných v tomto článku, raději se jí vyhněte. Jako každý skandál se i římský salát stal obětí tvůrců memes, kterými se můžete pobavit zde. Classical Art Memes se sice nevyrovnají, ale na salátové téma to není špatné.

UMĚNÍ | Labutí píseň aljašských žlutých cedrů

Umírající žluté cedry na Aljašce. Zdroj: Lauren E. Oakes

Umírající žluté cedry na Aljašce. Zdroj: Lauren E. Oakes

Labutí píseň aljašských žlutých cedrů. Tak by se dal nazvat „hudební” projekt vědců, kteří k tvorbě tklivých zvuků využili data o stavu tamní cedrové kolonie. Nutno říct, že jsou to data více než odstrašující. Stromy, které se za normálních podmínek dožívají více než tisíce let, kvůli současným klimatickým změnám hromadně vymírají a nechávají za sebou jen holé pláně. „Datová“ skladba pak reflektuje jejich situaci od severu, kde je v zimě dostatečný chlad na to, aby spadaný sníh ochránil povrchové kořeny stromů, až k jihu, kde už příliš stromů nezbývá. Protože každý tón reprezentuje jeden strom, čím jižněji se skladba ubírá, tím tíživější ticho nastává. Pokud na vás tedy ještě nedolehla ta pravá podzimní melancholie, tady naleznete řešení.

DESIGN | Designové inkubátory pro vaše rostliny

dez.png

No a když se blíží ty Vánoce, proč neobdarovat i své rostliny. Hnojivo a květináče už jsou ohrané, co takhle pořídit jim speciální kolekci lamp? Unikátní série The Gople Lamps z foukaného skla navržená designovým studiem Bjarke Ingels Group ve spolupráci s italským výrobcem osvětlení Artemide propojuje světelný design s užitkovým. Díky tomu nejenže si doma vytvoříte příjemné prostředí, ale vaše rostliny budou i snadněji tvořit fotosyntézu a růst. Vše záleží na zvolené barvě světla a jeho intenzitě. Více se o The Gople Lamps dozvíte zde.