I když máme tento měsíc plné ruce práce s Designblokem a workshopy, o novinky z umělěcko-architektonicko-technologicko-botanického dění ve světě vás nepřipravíme. V říjnové várce se například dozvíte, jaké nevídané možnosti skýtá pěstování květin, jak to vypadá, když na anglické pobřeží nainstalujete zrcadlové sochy, nebo čím překvapil Mexický týden designu - a čím jsme překvapili my.

TECHNOLOGIE

green spark

Zásuvky jsou passé – dobíjejte mobil pomocí fotosyntézy

To, že jsou rostliny přírodní čističky vzduchu, je známá věc. Moskevská architektka a designérka Elena Mitro se ale jejich fotosyntézový potenciál rozhodla prozkoumat zevrubněji a přišla s výzkumem, který rostliny nahlíží coby zdroj obnovitelné energie. Ve svém projektu, příhodně nazvaném Green spark, Elena představuje sérii speciálně upravených keramických květináčů sloužících jako jakási rostlinná baterie využívající k výrobě energie právě fotosyntézu. Instalace čítající celkem 86 rostlin dokáže vyprodukovat dostatek energie pro nabití dvou smartphonů naráz. Pokud jste čekali, že si pomocí energie ze svých několika rostlin uvaříte třeba oběd, lehce jste sílu fotosyntézy přecenili. Určitě se mezi námi ale najdou tací, kteří kolem osmdesátky pokojovek vlastní a jediné, co by jim k nabití mobilů chybělo, jsou ony speciální květináče, o jejichž fungování se dočtete víc zde.

UMĚNÍ

Zdroj: Lakelandrambler

Zdroj: Lakelandrambler

Magické zrcadlení anglické přírody

Čím dál více alarmující zprávy týkající se životního prostředí zákonitě rezonují i v umění. Dokládá to i nejnovější práce skotského umělce Roba Mulhollanda, jehož plexisklové zrcadlové sochy „splývající s přírodou“ využili členové Morecambe Bay Partnership jako připomenutí původních obyvatel kraje a jejich života v souladu s okolím. Instalace šesti figur a dvou tradičních obydlí je součástí projektu Headlands to Headspace, který si klade za cíl upozornit na dávný život v zátoce. Tento jednoduchý a geniální nápad zároveň návštěvníkům umožňuje nazírat okolní přírodu ze zcela jiné perspektivy. Více dechberoucích fotografií naleznete zde.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Zdroj: Wikimedia Commons

Zdroj: Wikimedia Commons

Pradávný utahský les Pando nám doslova umírá před očima

Když už je řeč o alarmujících zprávách ohledně životního prostředí, neušetříme vás o jednu ani my. Pando, prastarý les čítající kolem 40 000 stromů, podle vědců umírá, a to i přes veškeré snahy ho zachránit. Pando je jeden z největších žijících organismů na světě, skládá se totiž z geneticky identických stromů – klonů – což z něj dělá jednoho rozlehlého rostlinného jedince. V posledních letech tohoto „chvějícího se obra“ zachvacuje nezadržitelná tragédie – podle vědců by tento les, který žil celá tisíciletí, pravděpodobně nepřežije desítky let zásahů člověka a celý lesní systém doslova nám zkolabuje před očima. O vlivech, které pradávný les Pando zasáhly a devastují ho, se dočtete více zde.

ARCHITEKTURA

Fotografie: Alexander D’La Roche BA

Fotografie: Alexander D’La Roche BA

Metamorfóza pohledem Gerarda Broissina

Definice dětství by se dala shrnout třemi slovy – domek na stromě. Tedy pokud není řeč o projektu architekta Gerarda Broissina, v jehož případě bychom museli použít slova čtyři – transparentní domek na stromě. Jeho skleněný „chantli kuaulakoyokan“, v aztéčtině „dům v koruně stromů“, navazuje na tradiční koncept dětského úkrytu před světem dospělých, zároveň ale upozornňuje na ztrátu nevinnosti i soukromí vlivem sociálních médií, čímž odkazuje na divadelní hru PrivacidadArchitekt kromě samotného domku o sedmi metrech čtverečních navrhl i okolní mikroles, který jej obklopuje a dotváří kýžený dojem dětského ráje. Celý projekt byl představen v rámci Mexického týdne designu. Více informací i fotografií naleznete zde.

DESIGN

Zdroj: Studio deFORM

Zdroj: Studio deFORM

A na závěr jedno malé překvapení, které už není tak docela překvapením, pokud bedlivě sledujete naše sociální sítě. V rámci letošního Designbloku jsme pro vás totiž přichystali unikátní limitovanou nabídku květináčů PLANTER – slovo unikátní volíme zcela záměrně, a to proto, že tato designová kolekce vznikla ve spolupráci se Studiem deFORM. Jednotlivé kousky jsou inspirovány klasickými terakotovými květináči, oproti kterým se ale pyšní ojedinělým designem.  Osahat si je můžete v Colloredo-Mansfeldském paláci, kde budou k vidění spolu se vzácnými rostlinami až do 8. listopadu, pokud byste je chtěli domů, můžete se zaregistrovat zde.