S nově zahájenou Hænke sezónou je tu i čerstvé zářijové vydání našich botanických novinek. Dozvíte se třeba, jak funguje obranný mechanismus rostlin, jak budou vypadat autonomní vozidla budoucnosti podle Space10, vývojové laboratoře IKEA, nebo co nového si na podzim nachystali instagramoví cestovatelé Haarkon.

ARCHITEKTURA

Photo: MAD Architects

Photo: MAD Architects

Bydlení budoucnosti podle MAD Architects

Doposud snová představa o životě v přírodě s veškerým komfortem útulného domova se díky architektům ze společnosti MAD stává skutečností. Jejich návrh „domu budoucnosti“, představený v rámci 2018 China House Vision, bourá bariéry mezi vnitřním a venkovním prostorem a namísto tradiční představy domu se střechou a zdmi nabízí obytný prostor v plenéru krytý atypickou střechou, která působí, jako by se nad domem vznášela a souzněla s okolními podmínkami. Je tvořena z průsvitného a voděodolného skla, které chrání obyvatele před deštěm, a zároveň umožňuje přirozenou ventilaci i dostatek slunečních paprsků. Kromě toho jsou na skleněných deskách umístěny solární panely, díky nimž je dům zcela energeticky soběstačný. Více na designboom.


DESIGN

Visuals | Space10

Visuals | Space10

Pojízdná farma nebo kavárna? IKEA vyvíjí základní služby na kolečkách

Připadá vám spojení příjemně strávený čas a kolona jako oxymoron? Za pár let možná změníte názor, a to díky projektu vývojové laboratoře společnosti IKEA Space10 zaměřené na udržitelný a smysluplný design. Ta využila potenciálu autonomních vozidel a přišla se sedmi futuristickými návrhy aut budoucnosti hledícími na komfort uživtelů a rozšíření současného pojetí cestování. Během přesunu z bodu A do bodu B tak bude možné využívat servis kavárny, kanceláře, hotelu nebo farmy, a to doslova na zavolanou – vývojáři počítají s tím, že dané služby budou k dispozici prostřednictvím mobilní aplikace. Dostanete-li tedy z ničeho nic chuť na jahody od lokálního farmáře, postačí si přivolat pojízdnou farmu a své chutě rázem ukojíte. Ještě atraktivnější je potom možnost zpříjemnit si cestu do práce v mobilní kavárně nebo kanceláři, ve kterých si ani nevšimnete, že jste uvízli v koloně.


UMĚNÍ

Photography: Toshio Shibata

Photography: Toshio Shibata

Treescapes, hypnotická krajina očima fotografky a fotografa z Japonska

Dva různé pohledy na přírodu slučuje výstava Treescapes v Laurence Miller Gallery. Dechberoucí fotografie Yoky Ikedy a Toshia Shibaty nabízejí hypnotické zobrazení krajiny, které v případě Shibaty bilancuje mezi fotografií a malbou, Ikeda si zas pohrává s kontrastem mezi světem přírody a člověka. Toshio Shibata se po návratu do Japonska rozhodl hledat krásu tam, kde ji ostatní fotografové běžně přehlížejí – v nefotogenických strukturách. Vhodná místa ale nevyhledává cíleně a nehledí ani na jejich historický a politický kontext, což mu umožňuje být neutrální. Rukopis Yoko Ikedy spočívá v zachycování každodenních, všedních obrazů, kterým dodává na výjimečnosti dvourozměrným snímáním.


VĚDA

Rostliny se čím dál více přibližují živočišné říši

Mnozí stále ještě považují rostliny za bezmocné a pasivní organismy, které slouží především jako bytové doplňky nebo potrava. Nová studie publikovaná ve Science ale přišla s objevem, který tuto skeptickou domněnku vyvrací. Rostliny jsou totiž podobně jako živočichové schopny bránit se vnějším vlivům. Podle vědců rostlina v zápětí potom, co je jí ublíženo, vyšle z místa zranění signál napříč celým svým nervovým systémem. Tento alarm, spuštěný po dobu 120 vteřin, pak vyvolá produkci chemikálií potřebných k nápravě napáchaných škod. 


LITERATURA

Photography: Haarkon, haarkon.co.uk

Photography: Haarkon, haarkon.co.uk

Haarkon, z Instagramu na papír

No a jak jinak zakončit zářiové BOTANICALnews než literárním tipem na propršené večery. Pokud jste i vy obdivovatelé skleníků a botanických zahrad, nesmí vám na poličce chybět knižní prvotina dua stojícího za blogem Haarkon Glasshouse Greenhouse, která z mapování těchto specifických staveb udělala rovnou instagramový kult. Předobjednat si tuto zelenou bibli můžete zde.