Kanceláře zbavené lidskosti – a možnosti rozptýlení jako fotky, suvenýry nebo rostliny – jsou podle britského deníku the Guardian tím nejtoxičtějším prostorem, do jakého byste vůbec mohli lidskou bytost umístit. Podle studie exeterské univerzity z roku 2014, která se zaměřila na zkoumání kvality života v kancelářích v Evropě a v USA, zvyšuje větší koncentrace zeleně na pracovišti soustředěnost a produktivitu, paměť zaměstnanců stoupá dokonce o 15%.

Tímto fenoménem se ve svém posledním loňském projektu zabýval i český etnobotanický projekt Haenke: ve spolupráci s ředitelkou Českého centra v Londýně, Terezou Porybnou navrhli způsob, jak oživit nové prostory této kulturní instituce, která se nedávno přemístila do zrekonstruovaného brutalistního komplexu velvyslanectví ČR v Notting Hill.

Czech Centre London.JPG

Snaha respektovat architektonické dědictví budovy, za kterou její autor, známý český architekt Jan Bočan, získal v roce 1971 prestižní cenu RIBA, tak tvůrce nové instalace přivedla na myšlenku pracovat se stejným materiálem i v interiéru, a uvést ho do kontrastu s pestrou škálou barev i tvarů, kterými se pyšní pokojové rostliny. Ty byly navíc vybrány tak, aby plnily nejen estetickou funkci, ale aby díky svým čistícím schopnostem pomohly co nejvíce zlepšovat kvalitu vzduchu v těchto unikátních interiérech.

S výběrem rostlin pomohl kultovní londýnský plantshop Conservatory Archives, ručně lité betonové květináče pocházejí z dílny designového studia Conpot London. Ti materiál pro své produkty hledají v různých geologických oblastech po celé Británii, výsledkem je jedinečný výrobek, který má pokaždé trochu jinou váhu a zbarvení.

Brutal Green_installation.jpg

Video k projektu natočila vizuální umělkyně Anežka Horová, která má za sebou spolupráce například s Mercedes Benz Prague Fashion Week, návrhářským studiem LAFORMELA nebo písničkářem Miki Kocábem. Hudbu k videu vytvořila slepováním zvukových stop, které natočila během instalace rostlin přímo v Londýně.