Vše, co jste si kdy přáli vědět o esenciálních olejích, ale báli jste se zeptat.

Věděli jste, že král Ludvík XIV se za celý život koupal pouze třikrát, a místo toho vyžadoval novou vůni pro každý den? Ne, že bychom vás chtěli navádět na stejnou praxi jako král Slunce - spíš se s vámi chceme podělit o fascinující příběhy, které se skrývají za vašimi oblíbenými vůněmi - a především těmi z aromatických rostlin. Během tohoto phytolabu, věnovanému esenciálním olejům, se naučíte, k čemu všemu se extrakty z aromatických rostlin využívají, jejich přednosti i rizika užívání stejně jako základy práce s esenciálními oleji. Tyto dvě hodiny vašeho života strávíte přičichováním, testováním a mícháním vůní, abyste si nakonec mohli vyrobit vaši vlastní parfémovou vodu přesně podle vašeho vkusu, vyrobenou z čistě přírodních (a kontrolovaných) zdrojů.

Léčivé rostliny ale v kosmetice a parfumérii nejsou žádnými nováčky: aromatické výtažky z rostlin se využívaly již ve starém Egyptě, Řecku nebo Římě, kde prý z místních fontán vyvěrala růžová voda. Spousta z ingrediencí, které si pro své přednosti naši předkové tolik oblíbili, jsou stále hodně vyhledávané i dnes: květ z jasmínu, bílý leknín nebo kadidlo pochející z keře Boswellia, který najdete v dnešním Ománu, Yemenu nebo Etiopii.

Photography: Adam Křena

Photography: Adam Křena

Dnes je velmocí v aromaterapii a esenciálních olejích obecně Francie, i díky své bohaté historii v parfumérství. A je to právě francouzský chemik, René-Maurice Gattefosse, kdo je považován za otce aromaterapie, když termín v roce 1928 poprvé použil. Během práce ve své laboratoři se popálil, a když ránu ošetřoval levandulovým olejem, uvědomil si, že se hojí lépe a bez větších jizev. S nástupem syntetických ingrediencí na sklonku 19. století přichází i moderní parfumérství a designerské značky jako Guerlain, Roger & Gallet, Coco Chanel nebo Estée Lauder, která v padesátých letech 20. století proměnila význam parfému tak, jak ho vnímáme dnes. Nicméně parfémová voda z aromatických rostlin zůstává skvělým doplňkem do vaší domácí kolekce vůní, je založena čistě na přírodní bázi a její ekologická stopa je tak mnohem nižší.

Photography: Adam Křena

Photography: Adam Křena

“Essential Oils & Eau de Parfum” phytolab je dvouhodinový seminář, během kterého vás naučíme základy fytoterapie - vědecké disciplíny, která je založena na empirickém výzkumu tradiční medicíny. Pod vedením týmu s dlouholetými zkušenostmi ze zdravotnictví a vědy se dozvíte základy práce s esenciálními oleji, a vyrobíte si vlastní produkt z léčivých rostlin.

Cena 850 CZK na osobu

(obsahuje: materiál a pomůcky, lektory, malé občerstvení, krátký manuál a produkt, který si odnesete domů)

Kapacita 6 osob / workshop

Začátek vždy od 18h, délka 2h.

Termíny: 18. a 20. září, 25. a 27. září, 2. a 4. října, 9. a 11. října

Místo konání: Haenke Botanical Lab, Chvalova 12, Praha 3, 130 00


A jak probíhaly minulé phytolaby?

Fotografie Adéla Ježková a Teodorik Menšl 💚