Až do konce října je od soboty do pondělí otevřena pro veřejnost střecha Paláce Lucerna. Na ní postupně pět zahrad - léčivá, hmyzí, ptačí, jedlá, a party zahrada - jejich cílem je ukázat, že stačí jedno malé gesto k tomu, abychom vytvořili lepší podmínky pro život ve městě pro hmyz, ptáky i pro sami sebe.

My v Haenke jsme si vzali na starosti dramaturgii cyklu přednášek a debat s názvem Rooftop Talks: konat se budou každé pondělí od šesti večer. Jejich cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o klíčových aspektech spojených s budoucností života ve městě a hledat odpovědi na to, jaké funkce by v nich měla plnit příroda a rostliny. Jaká jsou východiska a řešení pro občany Prahy a měst obecně v kontextu fenoménů jako globální oteplování, antimikrobiáĺní rezistence, snižující se proočkovaností populace, stále méně dostupným bydlením nebo tzv. urban heat island efektu? Všechny přednášky jsou zdarma.

PROGRAM NA ČERVEN:

Haenke_Rooftop_UrbanBotanics

3.6. Fenomén městské botaniky a zelených střech

Úvodní debata z cyklu Rooftop Talks, které pořádá Střecha Lucerny spolu s Haenke, nabídne diskuzi nad fenoménem a možným užitím pražských střešních teras, stejně jako využitím zelených střech v kontextu oteplování měst. Spolu s provozovatelem Střechy Lucerny, Ondřejem Kobzou, se představí aktéři, kteří za celým projektem stojí: krajinářská architektka Martina Imramovská, autorka konceptu zahrad, které nyní můžete vidět na Střeše Lucerny, Aleš Kurz, jehož stejnojmenné studio zahrady zrealizovalo a které se specializuje na zelené střechy a stojí za realizacemi jako DRN na Národní třídě, a Saša Střelcová z projektu Haenke, který má na starosti dramaturgii celého programu Rooftop Talks.

FB event: https://www.facebook.com/events/368155623830039/

Bieno_IV.jpg

10.6. Jak oživovat pražské dvory a vnitrobloky | spolek Bieno

V domech s dvory a vnitrobloky bydlí přibližně třetina obyvatel měst. Většina těchto míst je zanedbaná a nevyužitá. Od roku 2017 pomáhá spolek Bieno oživovat pražské dvory a vnitrobloky, a organizovat debaty se sousedy a správci. Připravují návrhy, které mají šanci na podporu většiny obyvatel a které zohledňují, čemu se bude na místě dařit, jak řešit prostor, čím jej osázet a vybavit. Stojí taktéž za festivalem Živé vnitrobloky 2018, jehož první ročník loni představil 9 jedinečných pražských vnitrobloků, které díky péči sousedů ožívají.

FB event: https://www.facebook.com/events/372240723422592/

Prazska pastvina_II.jpg

17.6. Paseme kozy v Praze

Pražská pastvina je akreditovaný pozemkový spolek, který nabízí možnost komunitní pastvy ovcí a koz přímo v Praze a těsném okolí. Jejich cílem je propojovat ochranu přírody s pastvou zvířat, chránit louky a stepní společenstva, podporovat rozmanitost hmyzu i rostlin. Díky tomu se do Prahy vracejí nejvzácnější čeští motýli.

Anche_III.jpg

24.6. Městské včelaření s Annou Vodrážkovou

Fenomén městského včelaření je poslední dobou na vzestupu - nové úly vznikají na střechách operních domů i nákupních center napříč světovými metropolemi. O úly na balkoně Národního divadla v Praze se již několikátou sezónu stará Anna Vodrážková - cenami ověnčená copywriterka, djka a blogerka, a především včelařka, která se stará o úly po celé Prahy, a svoje povolání představuje i v rámci ukázkových workshopů. Jaký je med z městských úlů v porovnání s tím z tradičních včelařských chovů? Co můžeme udělat pro pohodu včel ve městě? Všechno, co jste chtěli vědět o městském včelaření, ale báli jste se zeptat. V pondělí 24. června na Střeše Lucerny.