Kromě BOTANICALnews si odteď budete moct pravidelně rozšiřovat své botanické obzory  prostřednictvím naší nové rubriky Herbarium. V té bychom s vámi rádi sdíleli nadšení pro rostliny, které si daný měsíc získaly místo v našem srdci. Z publikovaných textů si navíc po nějakém čase budete moci sestavit vlastní herbář (something beautiful is coming). V červenci se na horní příčku našeho botanického žebříčku vyšplhal Cocos nucifera aneb Kokosovník ořechoplodý. Více o tomto exotickém krasavci se dozvíte níž.
 

Cocos-nucifera.jpg

Ikoničtější palmu než Cocos Nucifera byste asi těžko hledali – komu chyběla na obrázku pláže vypoceném v rámci výtvarné výchovy na základní škole, ať zvedne ruku. Kokosovník ořechoplodý bezpečně poznáte podle tenkého hladkého kmene, který se drží vzpříma asi tak zřídka jako Bohuš, koruny se vstřícnými listy podlouhlého tvaru a tolik milovaného plodu – kokosového ořechu. Původně se kokosovník objevoval jen v okolí západního pobřeží Tichého oceánu, dnes je ovšem jeho výskyt rozšířen po celém tropickém pásmu. Rodové jméno Cocos je odvozeno z portugalského výrazu pro opici – ne snad proto, že by opice kokosovník obývaly, ale pro zjevnou podobnost opičího obličeje se skvrnami na jedné straně kokosu.

Image from iOS.jpg

Kokosovník je jedna z nejvýznamnějších palem, a to zejména pro četné možnosti zpracování. Dužina kokosového ořechu je tradičně využívána hlavně pro výrobu oleje a kokosového mléka, zdaleka to ale není jediná část kokosovníku, kterou lze konzumovat. Jedlé jsou i mladé, šťavnaté výhonky rostliny a z mízy květů si můžete uvařit třeba punč. Žízeň potom spolehlivě uhasíte kokosovou vodou, která je obsažena uvnitř ořechu a kterou si v krajních situacích můžete vyčistit i ránu, je totiž sterilní. Momentálně se však k její zvýšené spotřebě váže trochu nepříjemný fakt. Díky, nebo spíš kvůli moderním způsobům balení lze kokosovou vodu udržet čerstvou po dobu několika měsíců a zásobovat jí tak celý svět, který si ji dopřává s uspokojivým pocitem, že pro sebe dělá něco užitečného. Zde se ale dočtete, jaké následky s sebou tento trend nese.

Cocos nucifera II.jpg

Pokud se rozhodnete pěstovat si svůj vlastní kokosovník v domácím prostředí, dopřejte mu dostatek světla, vyhněte se ale přímým slunečním paprskům. Vzhledem k písčitým oblastem, ve kterých se kokosovník přirozeně objevuje, i jeho substrát musí obsahovat písek, nejlépe v kombinaci s rašelinou, a vyžaduje bohatou zálivku – nikdy by neměl zcela vyschnout. Pokud jste se do kokosovníku právě bezhlavě zamilovali, máme pro vás skvělou zprávu. Nového kokosího kamaráda si u nás můžete pořídit už tento pátek s 50% slevou! Tak na nic nečekejte, začněte mu vybírat čestné místo a doražte 27. 7. na naši Plant Party! 🌴🌴