Magnolii, begonii, fuchsii a plumérii nespojují jen jejich nápadné květy, ale i doslova osobité názvosloví Charlese Plumiera, francouzského botanika a průzkumníka, který jako první přišel s nápadem pojmenovávat nově objevené rostliny po významných francouzských botanicích či osobnostech s botanikou spojených. Po jeho smrti mu byl záslužně věnován právě rod plumérie.

Photography: Eliška Stejskalová

Photography: Eliška Stejskalová

Plumérie je vlastně taková karibská magnolie. Zatímco její asijská sestřenice se vyskytuje hlavně ve východní a jihovýchodní Asii, na plumérii ve volné přírodě narazíte převážně v Portoriku. Bezpečně ji poznáte nejen podle dřevitého stonku s výraznými jizvami po listech, ale i díky její omamné vůni, kterou vyluzují květy různých barev – od bílé, přes nachovou až po temně rudou. Pokud máte svá oblíbená místa spojená s tamními charakteristickými vůněmi – Provence s rozmarýnem a tymiánem, Řecko s dobromyslí a myrtou – nostalgické vzpomínky na Portoriko vám zaručeně vyvolá vůně plumérie.

Source: Wikimedia Commons

Source: Wikimedia Commons

Plumérie má i bohatou kulturní tradici. Mayové považovali plumérii za symbol života a plodnosti, Aztékové ji zas vysazovali ve dvorech šlechty jako důkaz vysokého společenského postavení. Na pacifických ostrovech jsou květy plumérie spojeny s ženskostí – nejenže se z nich vijí tradiční věnce, ale tamní ženy je využívají i jako jakýsi květinový „indikátor“ svého společenského statusu; květ za levým uchem znamená, že už vztah mají, květ za pravým uchem naopak, že ho teprve hledají. Námět na nový román Dámy s plumériemi. Na východní polokouli je potom plumérie naopak spíš symbolem duchů a posmrtného života.

Plumérii se nedají upřít ani léčivé účinky, významnou roli hraje zejména ve východní medicíně. Při vnitřním užití má kůra kořene plumérie depurativní a projímavé účinky a používá se i při léčbě kapavky, herpesu nebo syfilis. Její vnější aplikace potom hojí vředy způsobené právě galskou nemocí, buď v podobě pudru, vylouhovaná v cukrové vodě, víně nebo pivě. Rada pro Pavla Malinu. Vředy hojí i latex, který z plumérie vytéká paradoxně při jejím poranění. Kromě toho si poradí i se svrabem. S nastupujícím podzimem by se mohla hodit i informace, že květy plumérie pomáhá při dýchacích potížích, jsou proto součástí mnoha syrupů proti kašli. No a co se týče semen, ty se využívají při léčbě úplavice.

Source: Wikimedia Commons

Source: Wikimedia Commons

Pokud máte rádi pokojovky s příběhem, tahle rostlina opředená bohatou symbolikou vám zaručeně udělá radost. Není náročná na pěstování, vyhovuje jí pokojová teplota, lehce vlhký substrát, nejlépe rašelinový, rosení listů – pozor, nikoli květů, a dostatek slunečního světla. Po odkvětu je plumérii nutné prořezat, jinak vám další sezónu nepokvete. Pro svůj exemplář plumérie si můžete zajít do našeho studia na Žižkově.