U nás v Haenke si na MDŽ karafiáty nenadělujeme (leda tak nějakou pěknou monsteru) – raději si dnes připomeneme ženy, které významně ovlivnily svět botaniky, nebo byly v jejich tvorbě rostliny důležitým zdrojem inspirace.

pasted image 0.png
unnamed.png

Josefína Kablíková je jednou z nejvýznamnějších českých botaniček vůbec. Svůj život zasvětila sběru a zpracování krkonošské květeny a dostala se do podvědomí hlavně díky svým kvalitním herbářům, které rozesílala do institucí po celé Evropě. Traduje se, že během svého působení ve Výměnném ústavu herbářových položek dodala instituci přes 240 tisíc položek! Není divu, že se této dámě přezdívalo kněžka krkonošské flóry – díky svému floristickému výzkumu Krkonoš se jí totiž dostalo zadostiučinění i v nejrůznějších botanických společností Evropy.

pasted image 0_.png

Podobně jako český rodák Alberto Vojtěch Frič, i Helia Bravo Hollis zasvětila svůj život fascinující čeledi kaktusovitých. V roce 1937 sepsala a publikovala knihu Las Cactaceas de Mexico věnující se kaktusovitým rostlinám Mexika, kterou během let doplnila o další svazky, až v roce 1991 tato kniha čítala přes 1800 stran! Po této kaktusové královně je také pojmenováno několik druhů -například Ariocarpus bravoanus či Opuntia bravoana. Kromě napsání nespočtu knih věnující se problematice kaktusovitých založila Helia také Mexickou kaktusovou společnost a popsala několik nových druhů této čeledi.

pasted image 0___.png

Láska Fridy Kahlo k přírodě je patrná téměř z většiny jejích obrazů. Málokdo však ví, že inspiraci střádala především ve své vlastní zahradě – alokázie, kaktusy a různé druhy květů se často objevují v pozadí jejích ikonických autoportrétů, které dnes zná celý svět. Frida ve své zahradě pěstovala především původem mexické rostliny jako slunečnice, jiřiny a kaktusy, skrz které vzdávala hold své domovině a kultuře.

pasted image 0_0.png

Katherine Esau, známá průkopnice rostlinné anatomie, si za svůj desítky let trvající výzkum vlivu virů na rostliny vysloužila americkou národní cenu za vědu a stala významnou členkou americké akademie věd v roce 1957. Po odchodu do důchodu pokračovala ve vědeckém výzkumu a ještě ve svých pozdních letech vydávala nespočet článků a knih. Dožila se uctihodných 99 let a ve svých memoárech často zmiňovala, že nikdy nepociťovala vliv svého pohlaví na úspěšnost kariéry.

A kdo je vaší inspirací ze světa rostlin? Máte oblíbenou vědkyni nebo umělkyni, kterou sledujete? Víte, že na kytky se dá i hrát? A sledujete Girls With Plants?