Až do 17. června 2018 můžete v Colloredo-Mansfeldském paláci vidět výstavu Zdeny Kolečkové s názvem Podivná botanika a jiné příběhy, pořádanou pod patronací Galerie hlavního města Prahy. Při té příležitosti jsme pro vás připravili přednášku, na které se dozvíte něco o Tadeáši Haenkem a jak se tento objevitel a botanik inspiroval uměním. S prázdnou však neodejdete - na závěr si budete moci vyzkoušet, co obnáší práce etnobotaniků v dnešní době. Těšíme se na vás v pátek 1. června 2018 od 15:00 do 17:00 v Colloredo-Mansfeldském paláci ve 3. patře - vstup je zdarma, místa si můžete zarezervovat na pr@ghmp.cz.

1525418191-victoria-amazonica_631.jpg

Nedaleko ústeckého regionu, kterému se ve své tvorbě věnuje Zdena Kolečková, leží na kraji Národního parku České Švýcarsko městečko Chřibská. Tam se v roce 1761 narodil český botanik, lékař, cestovatel a objevitel Tadeáš Haenke. Ten se ve službách španělského krále zúčastnil zaoceánských výprav, poprvé vědecky popsal vodní leknín Viktorie královská nebo severoamerické sekvoje a dostal se až do Bolívie, kde v roce 1816 zemřel. Tuto významnou postavu české vědy představíme netradičně v kontextu uměleckých aktivit, které Haenkeho odkazem v nemalé míře prostupují.

Dozvíte se, co obnáší praxe současných etnobotaniků a jak dnes probíhá výzkum v odlehlých končinách zeměkoule. Na závěr si budete moci vyzkoušet, jak z léčivých rostlin vyrobit základ pro vlastní čaj nebo limonádu podle historických receptů.

Podivný botanik Tadeáš Haenke – přednáška a workshop k výstavě Zdena Kolečková: Podivná botanika a jiné příběhy

termín
1. 6. 2018
15:00–17:00

Colloredo-Mansfeldský palác, 3. patro

vstup zdarma, registrace na pr@ghmp.cz

Ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy.