Pileo, ustup - je tu nová rostlina, která si žádá vaší pozornost a rychle se dere do domovů plných zelené pohody. Peperomia argyreia aka peperomia watermelon sice nese jméno podobné té oblíbené pokojovce, ale má více společného s pepřem než s pileou. A najdou se mi pozoruhodné příklady tradičního užití v rámci rostlin z rodu Piperacae, k němuž patří.

Dosud bylo popsáno zhruba tisíc rostlinných druhů peperomií, které pocházejí hlavně z tropických částí jižní Ameriky (i když některé můžeme najít i v Africe). Samotné jméno tohoto rodu, Piperacae, je složeno z kombinací řeckých slov pro pepř ("peperi") a podobný ("homoios"). Rostliny nápadně připomínají, a jsou také blízce příbuzné pravému černému pepři.

001-08059.jpg

Peperomia argyreia aka watermelon je oblíbená zejména kvůli svým nádherným šedozeleným listům, které tvarem i barvou připomínají vodní meloun. Je taky jednoduchá na údržbu, má nejradši polostín a zalévat vyžaduje cca jednou do týdne (kořeny mají tendenci uhnívat, pokud se rostlina zalévá příliš).

Co se týče tradičního využití, rod peperomií obsahuje také několik jihoamerických druhů, které se využívají pro své léčivé vlastnosti. Brazilský kmen Yanomami například používá listy P. macrotachya a P. rotundifolia proti kašli a horečce.

Další významný druh, Peperiomia obtusifolia, je hojně využíván v několika jihoamerických komunitách. Na Guyánách se s její pomocí tradičně léčí malárie nebo artridia. Kmen Wayapi ve Francouzské Guyaně pak z rozdrcených vzdušných částí peperomie mažou vředy vzniklé z malárie. Indiáni z kmene Kubeo v Kolumbii zase rozdrcené listy této rostliny pokládají na bolavé klouby postižené artriditou. Zajímavé jsou také zprávy o tom, že v Africe se peperomie používají při léčbě močových potíží a pro snížení cholesterolu v krvi.

tim-and-eric-mind-blown.gif

Takže, peperomia watermelon sice přímo nevyřeší vaše zdravotní problémy, ale aspoň vám pomůže se vyznat v tomto pozoruhodném rodu a o něco více zase zjistit, jak úžasný svět rostlin vůbec je.