HEANKE0043r.jpg
DSCF2429.jpg
20170701_haenke_narodni_0006_2048px.jpg
HEANKE0140r.jpg
HEANKE0043r.jpg

LIDÉ A ROSTLINY. TROCHU JINAK.


SCROLL DOWN

LIDÉ A ROSTLINY. TROCHU JINAK.


Se stále zvyšujícím se zájmem o udržitelný životní styl se mnoho lidí vrací k tradicím přírodní medicíny jako k šetrné alternativě k syntetickým lékům. Ne vždy jsou ale dostupné informace vědecky ověřené a přírodní léčiva jsou často nesprávně aplikována. Proto vznikl projekt Hænke, který se pod vedením mezinárodních odborníků snaží bořit tyto mýty skrze propojování vědeckých oborů jako je etnobotanika, fytoterapie a farmakognozie s uměním, designem a kulturou.

V našem žižkovském prostoru Hænke Botanical Lab se snažíme přibližit lidem roli léčivých rostlin skrze přednášky workshopy a další události. Léčivé rostliny propojujeme s českým designem a uměním: naše "laboratoř" slouží současně jako showroom designerské firmy Aman, a dostanete zde i výrobky dalších českých firem, jejichž etické krédo nám je blízké.


O NÁS

Julien Antih je francouzský farmaceut a etnobotanik, specializující se na aplikaci léčivých rostlin ve farmacii. Je autorem několika odborných výzkumů ve spolupráci s University College London nebo Universidad de Barcelona. Spolu s ním tvoří HAENKE tým expertů z oblasti vědy, architektury a dalších kreativních odvětví.

S myšlenkou vytvořit místo pro setkávání vědy a umění skrze léčivé rostliny přišel Julien asi před třemi lety na jedné vědecké konferenci v andaluské Cordobě, které se Julien - etnobotanik a farmaceut - účastnil. Stejně jako dalším delegátům mu připadalo škoda, že se jejich vědecké poznatky a zajímavé studie nedostanou mezi širší publikum. Rozhodl se tedy představit svůj obor - vědu zabývající se zkoumánín vztahů mezi lidmi a rostlinami - v trochu jiném světle.

Název projektu je inspirován dílem slavného českého botanika, výzkumníka a objevitele Tadeáše Haenkeho, který se na přelomu 18. a 19. století zúčastnil několika významných zaoceánských expedicí, během nichž popsal velké množství nových léčivých rostlin pocházejících především z Latinské Ameriky. Jeho rozsáhlé sbírky se nacházejí mimo jiné i v pražském Přírodovědeckém muzeu.

DSCF2429.jpg

BOTANICAL LAB


BOTANICAL LAB


botanical lab | education platform | creative arts space | concept store | more


BLOG


NEJBLIŽŠÍ AKCE

PHYTOLAB

Nechte se zasvětit do fytoterapie a vyrobte si vlastní produkt z léčivých rostlin. Od února 2018 každé úterý, 18 - 20h. 

Více informací najdete na blogu.

Všechny termíny únorových i březnových phytolabů jsou již plně obsazeny. O nových termínech (vypíšeme již brzy!) se dozvíte prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí.


HAENKE LATES

Late-night shopping, DJs, free drinks. A rostliny. Hodně rostlin! Od ledna 2018 každý první pátek v měsíci v Haenke Botanical Lab.

PRONÁJEM

Hledáte netradiční místo pro svůj event? Haenke Botanical Lab pronajímáme na tiskové konference, focení nebo soukromé akce. Napište nám, pokud byste chtěli vědět víc!

20170701_haenke_narodni_0006_2048px.jpg

INSTALACE


INSTALACE


PRO VEŘEJNOST

Práce s veřejností a kontinuální osvěta v oblasti využívání léčivých rostlin jsou našimi nejdůležitějšími aktivitami. Nezůstáváme však u přednášek a workshopů, ale snažíme se podávat informace ve více interaktivní podobě. Neustále hledáme partnery, kteří by s námi chtěli zrealizovat zajímavé akce a představit veřejnosti neobyčejný svět rostlin v nezvyklém kontextu.

PROJEKTY:

Victoria pragensis

Ve spolupráci s Jurášem Lasovským a Národním divadlem v Praze

Vstupte do botanického labyrintu téměř tisíce rostlinných exemplářů a najděte mezi nimi ty, jež se po celém světě využívají jako přírodní medicína díky svým léčivým účinkům. Instalace Victoria Pragensis je dočasnou krajinou v městském prostoru. Na celém světě je téměř 400 000 rostlin, z nichž zhruba desetina se po staletí využívá jako přírodní medicína. Chceme upozornit na cenné, avšak křehké historické dědictví léčivých rostlin, a na roli zeleně v kontextu městského designu. Svým názvem instalace odkazuje na objev Victoria amazonica, největšího leknínu na světě, který v roce 1801 učinil český botanik Tadeáš Haenke, jeden z prvních, kdo vědecky popsal exotickou floru latinské Ameriky. Více zde.

Delicatessen

Ve spolupráci s Amanoriginal pro Designblok (nominace na cenu Designblok)

Typický městský život nás předurčuje k tomu, abychom každý den strávili až 90% našeho času uvnitř. Jak ale vytvořit takové podmínky, abychom se cítili pohodlně, i když jsme obklopeni čtyřmi stěnami? Svou odpověď nabídla ve své letošní instalaci v rámci přehlídky Designblok česká designerská značka Amanoriginal a projekt Hænke, který se zabývá městskou etnobotanikou. Rostliny jsou stále častějším prvkem všech interiérů; staly se také pojítkem celé instalace. Díky Hænke se mohli návštěvníci dozvědět více o jejich přínosu pro zdraví, ale i o historii a překvapivém využití: na jedné straně uvidíte nám známé pokojovky (monstera, fíkus, dracena), které se v jiných kulturách světa využívají i v gastronomii; na straně druhé pro nás typické plodiny (aloe, agáve, kokos, ananas), jež se pro svoji nenáročnost na údržbu hodí i do městských interiérů. „Delicatessen“ získala nominaci na cenu Designbloku v kategorii nejlepší instalace designera či designerského studia.


FIREMNÍ REALIZACE

Rostliny instalujeme do kanceláří, kaváren, ale i pro speciální příležitosti jako tiskové konference, styling pro média, nebo kulturní a společenské akce. Naše zeleň vždy přichází s příběhem, který spojuje vybrané rostliny s hlavní myšlenkou dotyčného projektu.

KDE SE NAŠE ROSTLINY OBJEVILY..

Czech Centre London | Korres | Profimed | Karlín Studios | Futura | Radio Wave | Amanoriginal | Czech Design Week | Bistro 8

| Marie Claire | Select Agency | NIVEA | Brixton Balls | Represent CZ | Petrohradská kolektiv | Papírna | Tea Mountain

Chtěli byste ozelenit i své prostory? Napište nám!


HEANKE0140r.jpg

KONTAKT


KONTAKT


Hænke Botanical Lab

Chvalova 12 (roh s Bořivojovou ul).

Praha 3 - Žižkov 130 00

Otevírací doba: po - pá 13 - 19h

 

Vybavení do Hænke Botanical Lab poskytla česká designerská firma Amanoriginal. Prostor je tak i showroom této rodinné značky.


NAPIŠTE NÁM

 
 

 

UPOZORNĚNí

Hlavním posláním projektu Hænke je informovat veřejnost o léčivých rostlinách a jejich užití pro zdraví. Tyto informací mají za cíl zlepšit, nikoliv nahradit Váš vztah s lékařem. Užívání léčivých rostlin a přípravků z nich vyrobených nelze v žádném případě nahradit či doplnit lékařské ošetření bez konzultace lékařů. Pokud není uvedeno jinak, tyto informace nejsou určeny pro děti, osoby trpící již probíhajícím onemocněním, ani pro těhotné a kojící ženy. Při koupi a užívání léčivých rostlin a produktů z nich vyrobených dávejte vždy přednost kvalitním značkám, ideálně v biokvalitě či takové, jejichž původ lze dohledat. Přesvědčte se o tom, že konzumujete správnou rostlinu - rozhoduje vždy jméno, rod a druh - vše latinsky (např. máta peprná - mentha piperita). Pro snížení rizika falzifikace, nekupujte rostliny přes internet či z nedůvěryhodných zdrojů. Užívání léků v kombinaci s léčivými rostlinami může vyvolat nežádoucí účinky - o správném použití se poraďte se svým lékařem.