IMG_8057.jpg
20170701_haenke_narodni_0006_2048px.jpg
IMG_8026.jpg
IMG_8057.jpg

LIDÉ A ROSTLINY. TROCHU JINAK.


SCROLL DOWN

LIDÉ A ROSTLINY. TROCHU JINAK.


Se stále zvyšujícím se zájmem o udržitelný životní styl se mnoho lidí vrací k tradicím přírodní medicíny jako k šetrné alternativě k syntetickým lékům. Ne vždy jsou ale dostupné informace vědecky ověřené a přírodní léčiva jsou často nesprávně aplikována. Proto vznikl projekt Hænke, který se pod vedením mezinárodních odborníků snaží bořit tyto mýty skrze propojování vědeckých oborů zkoumající rostliny s uměním, designem a kulturou.

V našem žižkovském prostoru Hænke Botanical Lab se snažíme přiblížit lidem roli rostlin - od léčivých po pokojové - skrze přednášky, workshopy a další události. Vybrané rostliny si zde (a nyní i přes e-shop) můžete i zakoupit. Zeleň propojujeme s českým designem a uměním i v rámci instalací, které se objevily např. v Českém centru v Londýně, reSITE festival, Manifesto Market nebo Designblok. Instalace Victoria Pragensis – botanický labyrint složený z téměř tisíce rostlin, která se v létě 2017 objevila na Piazzettě Národního divadla - získala nominaci na letošní Českou cenu architektury a přitáhla pozornost řady českých i zahraničních médií.


CO JE NOVÉHO

Dlouho očekávané květináče z dílny Studia deFORM jsou zde. V prodeji budou oficiálně od 7. května, ale objednávat si je můžete už teď a tady. První edice má jednu velikost (12cm), zato si můžete vybrat rovnou ze tří barevných variant - a nebo je namixovat podle toho, jak se vám líbí. 🌿

planter_haenke_deform

A CO SE NÁM ZELENÍ NA BLOGU:


O PROJEKTU

Haenke založil Julien Antih, francouzský farmaceut a etnobotanik, specializující se na aplikaci léčivých rostlin ve farmacii. Je autorem několika odborných výzkumů ve spolupráci s University College London nebo Universidad de Barcelona. Spolu s ním tvoří HAENKE tým expertů z oblasti vědy, architektury a dalších kreativních odvětví.

S myšlenkou vytvořit místo pro setkávání vědy a umění skrze léčivé rostliny přišel Julien asi před třemi lety na jedné vědecké konferenci v andaluské Cordobě, které se Julien účastnil. Stejně jako dalším delegátům mu připadalo škoda, že se jejich vědecké poznatky a zajímavé studie nedostanou mezi širší publikum. Rozhodl se tedy představit svůj obor - vědu zabývající se zkoumánín vztahů mezi lidmi a rostlinami - v trochu jiném světle.

 
(c) Adriana Fialová pro Forbes

(c) Adriana Fialová pro Forbes

 

Název projektu je inspirován dílem slavného českého botanika, výzkumníka a objevitele Tadeáše Haenkeho, který se na přelomu 18. a 19. století zúčastnil několika významných zaoceánských expedicí, během nichž popsal velké množství nových léčivých rostlin pocházejících především z Latinské Ameriky. Jeho rozsáhlé sbírky se nacházejí mimo jiné i v pražském Přírodovědeckém muzeu.

20170701_haenke_narodni_0006_2048px.jpg

PROJEKTY


PROJEKTY


INSTALACE

Haenke_Victoria Pragensis_(c) Jakub Nedbal I.jpg

Victoria pragensis

Národní divadlo v Praze, 2017

_ spolu s Jurášem Lasovským

AmanHaenke1JanKloss.jpg

Delicatessen

Designblok, 2017

_ spolu s Amanoriginal

brutal green_anezka horova.jpg

Brutal Green

České centrum v Londýně, 2017

_ spolu s Anežkou Horovou

DSC_3610.jpg

Střecha Lucerny

Střecha Lucerny, 2018

ManifestoMarket_JakubCervenka_06.jpg

Manifesto Market

reSITE, 2018

resite-2018-dv-high-res-20180614160048.JPG

reSITE festival 2018

Forum Karlín, 2018

Plantlover_Haenke_(c)Marieta Malikova

#Plantlover

Praha, fórum pro architekturu a média, Brno, 2019

_ spolu s Final_Final

36Q_PQ_2019_06_14_photo_Tomáš_Brabec_print_041.jpg

Prague Quadriennal 2019

_ spolu s Terezou Stehlíkovou


PHYTOLAB

V rámci našich fytoterapeutických workshopů učíme veřejnost, jak správně pracovat s léčivými rostlinami při výrobě přírodní medicíny nebo domácí kosmetiky. Pod vedením zkušených lektorů si můžete vyrobit vlastní produkty na rostlinné bázi, šetrných k vašemu zdraví i naší planetě.

Další termíny workshopů oznámíme na podzim, sledujte naše stránky a sociální sítě. 💚


SPOLUPRÁCE

Zeleň vám nainstalujeme do kanceláře, uspořádáme workshop nebo přednášku pro váš tým a zajistíme botanické dekorace pro váš event, koncert nebo instalaci. Rostliny u nás rádi představujeme skrze jejich příběh a bohatou historii, kterou každá z nich reprezentuje.


S kým jsme spolupracovali v rámci instalací, přednášek, workshopů a dalších projektů:

A kde ještě se pnou naše rostliny?

Chtěli byste taky? Napište nám!


IMG_8026.jpg

KONTAKT


KONTAKT


HÆNKE

say hello: hello@haenke.cz

 

Julien Antih

věda a výzkum

e julien@haenke.cz

Alexandra Střelcová

strategická partnerství, kontakt pro média

e alexandra@haenke.cz

t 776 59 75 76


Hænke Botanical Lab

Chvalova 12 | Praha 3 - Žižkov 130 00

Otevírací doba: po - pá 13 - 19h

 

Vybavení do Hænke Botanical Lab poskytla česká designerská firma Amanoriginal. Prostor je tak i showroom této rodinné značky.


Instagram


 

UPOZORNĚNí

Hlavním posláním projektu Hænke je informovat veřejnost o léčivých rostlinách a jejich užití pro zdraví. Tyto informací mají za cíl zlepšit, nikoliv nahradit Váš vztah s lékařem. Užívání léčivých rostlin a přípravků z nich vyrobených nelze v žádném případě nahradit či doplnit lékařské ošetření bez konzultace lékařů. Pokud není uvedeno jinak, tyto informace nejsou určeny pro děti, osoby trpící již probíhajícím onemocněním, ani pro těhotné a kojící ženy. Při koupi a užívání léčivých rostlin a produktů z nich vyrobených dávejte vždy přednost kvalitním značkám, ideálně v biokvalitě či takové, jejichž původ lze dohledat. Přesvědčte se o tom, že konzumujete správnou rostlinu - rozhoduje vždy jméno, rod a druh - vše latinsky (např. máta peprná - mentha piperita). Pro snížení rizika falzifikace, nekupujte rostliny přes internet či z nedůvěryhodných zdrojů. Užívání léků v kombinaci s léčivými rostlinami může vyvolat nežádoucí účinky - o správném použití se poraďte se svým lékařem.