VP_II_(c) Jakub Nedbal.jpg.jpg
IMG_2229.JPG
HEANKE0043r.jpg
HEANKE0140r.jpg
VP_II_(c) Jakub Nedbal.jpg.jpg

VICTORIA PRAGENSIS


SCROLL DOWN

VICTORIA PRAGENSIS


Victoria pragensis

 

1. července 2017 – 3. srpna 2017

Piazzetta Národního divadla (náměstí Václava Havla)

Praha, Česká republika

 

www.victoriapragensis.com

#MyVictoria

 

Vstupte do botanického labyrintu téměř tisíce rostlinných exemplářů a najděte mezi nimi ty, jež se po celém světě využívají díky svým léčivým účinkům jako přírodní medicína.

Instalace Victoria Pragensis je dočasnou krajinou v městském prostoru. Na celém světě je téměř 400 000 rostlin, z nichž zhruba desetina se po staletí využívá jako přírodní medicína. Chceme upozornit na cenné, avšak křehké kulturní dědictví léčivých rostlin, a na roli zeleně v kontextu městského designu. Svým názvem instalace odkazuje na objev Victoria amazonica, největšího leknínu na světě. Ten v roce 1801 učinil český botanik Tadeáš Haenke, jeden z prvních, kdo vědecky popsal exotickou floru latinské Ameriky.

„Nároky na město se mění. Obyvatele měst chtějí město zažít. Chtějí mít mnohovrstevnatá města, která poskytují různorodé prostory. Vnímají město jako vlastní prostor, který je součástí jejich domů a bytů. Prostor, kde tráví více času a o který jeví stoupající zájem.

Roste význam zeleně, městských parků nebo komunitních zahrad vytvářejících městská mikroklimata. Zeleň je vnímaná jako ukazatel kvality života a má často velký vliv na výběr lokality ve městě. Roste povědomí o významu rostlin pro člověka a pro město.

Instalace Victoria pragensis je dočasnou krajinou v městském prostoru. Je to krajina z téměř tisíce rostlin dohromady vytvářejících měkké zelené kontury, které kontrastují s okolními budovami Národního divadla. Instalace tak mění vzhled náměstí a vytváří „les rostlin“ obklopující každého návštěvníka. V instalaci převažuje jeden typ okrasných trav, který vytváří scénografii pro léčivé rostliny, jež jsou rozmístěny v celé instalaci náhodně. Tato zelená struktura je jakýmsi labyrintem, který vzniká z mřížky náměstí a vede návštěvníky do jeho centra, kde je rostliny zcela pohltí.

Autoři vybízejí k využití veřejných prostorů a objevování léčivých rostlin jako součást každodenního života.”

- Juráš Lasovský, architekt

IMG_2229.JPG

BOTANICAL LAB


BOTANICAL LAB


botanical lab | education platform | creative arts space | concept store | more


KALENDÁŘ AKCÍ

HEANKE0043r.jpg

KONCEPT


KONCEPT


Se stále zvyšujícím se zájmem o udržitelný životní styl se mnoho lidí vrací k tradicím přírodní medicíny jako k šetrné alternativě k syntetickým lékům. Ne vždy jsou ale dostupné informace vědecky ověřené a přírodní léčiva jsou často nesprávně aplikována. Proto vznikl projekt Hænke, který se pod vedením mezinárodních odborníků snaží bořit tyto mýty skrze propojování vědeckých oborů jako je etnobotanika, fytoterapie a farmakognozie s uměním, designem a kulturou.

V našem žižkovském prostoru Hænke Botanical Lab se snažíme přibližit lidem roli léčivých rostlin skrze přednášky workshopy a další události. Léčivé rostliny propojujeme s českým designem a uměním: naše "laboratoř" slouží současně jako showroom designerské firmy Aman, a dostanete zde i výrobky dalších českých firem, jejichž etické krédo nám je blízké.


O NÁS

Julien Antih je francouzský farmaceut a etnobotanik, specializující se na aplikaci léčivých rostlin ve farmacii. Je autorem několika odborných výzkumů ve spolupráci s University College London nebo Universidad de Barcelona. Spolu s ním tvoří HAENKE tým expertů z oblasti vědy, architektury a dalších kreativních odvětví.

S myšlenkou vytvořit místo pro setkávání vědy a umění skrze léčivé rostliny přišel Julien asi před třemi lety na jedné vědecké konferenci v andaluské Cordobě, které se Julien - etnobotanik a farmaceut - účastnil. Stejně jako dalším delegátům mu připadalo škoda, že se jejich vědecké poznatky a zajímavé studie nedostanou mezi širší publikum. Rozhodl se tedy představit svůj obor - vědu zabývající se zkoumánín vztahů mezi lidmi a rostlinami - v trochu jiném světle.

Název projektu je inspirován dílem slavného českého botanika, výzkumníka a objevitele Tadeáše Haenkeho, který se na přelomu 18. a 19. století zúčastnil několika významných zaoceánských expedicí, během nichž popsal velké množství nových léčivých rostlin pocházejících především z Latinské Ameriky. Jeho rozsáhlé sbírky se nacházejí mimo jiné i v pražském Přírodovědeckém muzeu.

HEANKE0140r.jpg

KONTAKT


KONTAKT


Hænke Botanical Lab

Chvalova 12 (roh s Bořivojovou ul).

Praha 3 - Žižkov 130 00

Otevírací doba: po - pá 13 - 19h

 

Vybavení do Hænke Botanical Lab poskytla česká designerská firma Amanoriginal. Prostor je tak i showroom této rodinné značky.


PARTNEŘI:

 
 
 

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:

 
 
 

DĚKUJEME:

Jolana Sýkorová | Hænke identity & graphic design

Adam Křena | Photography

Juráš Lasovský | Architect


 

Napište, pokud byste s námi chtěli spolupracovat nebo udělat společný workshop, ale napište i třeba jenom tak. 

 
 
 

UPOZORNĚNí

Hlavním posláním projektu Hænke je informovat veřejnost o léčivých rostlinách a jejich užití pro zdraví. Tyto informací mají za cíl zlepšit, nikoliv nahradit Váš vztah s lékařem. Užívání léčivých rostlin a přípravků z nich vyrobených nelze v žádném případě nahradit či doplnit lékařské ošetření bez konzultace lékařů. Pokud není uvedeno jinak, tyto informace nejsou určeny pro děti, osoby trpící již probíhajícím onemocněním, ani pro těhotné a kojící ženy. Při koupi a užívání léčivých rostlin a produktů z nich vyrobených dávejte vždy přednost kvalitním značkám, ideálně v biokvalitě či takové, jejichž původ lze dohledat. Přesvědčte se o tom, že konzumujete správnou rostlinu - rozhoduje vždy jméno, rod a druh - vše latinsky (např. máta peprná - mentha piperita). Pro snížení rizika falzifikace, nekupujte rostliny přes internet či z nedůvěryhodných zdrojů. Užívání léků v kombinaci s léčivými rostlinami může vyvolat nežádoucí účinky - o správném použití se poraďte se svým lékařem.