Skaramagkas Physic Garden

Exploring the power of medicinal plants in refugee camps in Greece.

What could be done in order to help refugees tackle health issues they’re facing?

Haenke got the chance to step in and prepare workshops exploring the potential of medicinal plants and other crops that can be of use for the residents of the camp. Just imagine: cultivating more edible plants could be enormously beneficial - fresh fruit and veg grown in a sustainable way could help nourish those in need and make the local ecosystem less dependent on humanitarian aid. And if we could define major health issues that Skaramagkas residents suffer from, we could propose growing medicinal plants that could help treating them, or at least diminish its occurrence.

07d82259-6471-4527-8147-818e8e766af0.JPG
41c096d0-88e9-468d-b102-4a617c930480.JPG
ba934f59-de2a-4684-b894-6a353322da10 2.JPG
27734e1b-fca3-4511-9980-9aa0d68446d1.JPG

Sociální intervence v uprchlickém táboru Skaramagkas u Atén ve spolupráci s hudebně-vzdělávacím projektem El Sistema Greece. Říká se, že hudba léčí – léči tedy také rostliny? Co udělá zeleň s tak nevlídným místem, jako je uprchlický tábor? Jak mohou rostliny léčit zlomené duše a bolavé příběhy rezidentů? Během našeho pobytu jsme zkoumali nejen terapeutickou funkci rostlin, ale i to, jakými zdravotními problémy trpí rezidenti tábora. Následně jsme navrhli léčivé rostliny, které by mohly být součástí nově vznikající komunitní zahrady přímo v táboře – rostliny by si mohli pěstovat sami rezidenti v recyklovaných nádobách, a mohli by se tak alespoň částečně stát nezávislými na humanitární pomoci.

Projekt vznikl ve spolupráci s iniciativou El Sistema Greece, která od roku 2016 poskytuje bezplatné vzdělávání pro děti v uprchlických táborech a dalších znevýhodněných komunitách po celém Řecku. Byť se téma uprchlické krize stalo méně aktuálním, v táborech po celém světě pořád čekají na verdikt o své budoucnosti milióny osob. Jenom v roce 2019 sloužilo Řecko jako primární destinace pro více než 100,000 osob - 59% z nich byly ženy a děti pocházející především z Afgánistánu a Sýrie. V táboře Skaramagkas se momentálně zdržuje asi 3300 osob, 70% z nich jsou ženy a děti.

Od začátku uprchlické krize v roce 2015 do konce 2018 eviduje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 1,7 miliónu osob, které byly nuceny opustit své domovy s cílem hledat lepší život v Evropě. Většina z nich se do EU dostala kombinací “land and sea route” včetně nechvalně proslulých převozů po Středozemním moři. Vysoce krizové situace, do kterých se uprchlíci při útěku ze svých domovů dostávají, mají za následek zvýšenou frekvenci zdravotních potíží spojených s traumatickými zážitky jako je stres, nespavost nebo problémy s dýcháním.

Léčivé rostliny a přípravky z nich (čaje, odvary, masti, apod.) mohou tyto potíže částečně zmírnit. Navíc je prokázáno, že péče o rostliny či různé formy „zahradničení“ fungují pozitivně na duševní zdraví a pomáhají udržovat mentální hygienu. Během návštevy v táboře Skaramagkas v prosinci 2019 jsme provedli pilotní intervence a workshopy s cílem blíže pochopit nejčastější zdravotní potíže v komunitě a definovat, jaké rostliny by jim mohly alespoň zčásti pomoci. S pomocí překladatelů z řad rezidentů jsme taktéž vyškolili několik dobrovolníků, kteří by mohli v budoucnu skleník řídit.

Hlavním cílem projektu je potom tyto léčivé rostliny uvést do běžného používání v komunitě: jejich pěstování by mohlo nejen přispět ke zlepšení výše zmíněných zdravotních potíží; díky tomu by se rezidenti mohli stát méně závislí na humanitární pomoci nebo ulevit již tak těžko dostupnému zdravotnickému systému s problémy, které lze alespoň částečně vyřešit pomocí léčivých rostlin. V rámci projektu bude v budoucnosti možné taktéž pořádat nejrůznější aktivity zaměřené na vzdělávání dospělých i dětí v oblasti ochrany životního prostředí, udržitelného hospodaření s přírodními zdroji i adaptace na již stávající následky klimatické krize.

Projekt kombinuje využití tradiční medicíny evropských i blízkovýchodních kultur a inovativních postupů v oblasti adaptace na klimatické změny s použitím cirkulárního designu. Kromě vzdělávacích aktivit počítá do budoucna také s vytvořením speciálního modulového systému vyrobeném z recyklovaných materiálů, který by umožnil rychlé a efektivní sestavení komunitních zahrad kdekoliv v rámci tábora, a zároveň efektivně pracoval s využitím dešťové vody jakožto další komodity, která v kontextu uprchlického tábora nabývá na významu.

Previous
Previous

Botanical Sessions

Next
Next

Club Tropicana